Zlato v očích investorů ztrácí lesk

Pověst zlata jako investiční jistoty slábne. Český deník E15 na svých internetových stránkách dnes uvedl, že cenný kov zlevnil v polovině dubna nejvíce za posledních 20 měsíců. Cena unce (31,1 g) se propadla pod 1500 USD (1143,38 eura).

V září 2011 překonalo zlato hranici 1920 USD za unci. Po loňském letním poklesu pod 1600 USD se později vyhouplo k metě 1800 USD, pak znovu následoval pád.

„Na trhu se surovinami končí supercyklus. Letos by mohl být rokem, ve kterém bude zvonit umíraček“ předpovídají odborníci Citigroup. „V tomto čtvrtletí bude málo vítězů, většina průmyslových a drahých kovů půjde (s cenou) dole,“ dodávají. Před nimi ohlásili konec zlatého boomu Goldman Sachs, Société Générale a Bank of America. Stejný názor má i finančník George Soros, pro kterého zlato přestalo být už dávno bezpečným přístavem uchovávání hodnot v hektickém ekonomickém a politickým období.

Analytici si vysvětlují ochladnutí vůči zlatu čekáním na předčasný konec uvolněné měnové politiky v USA. Federální rezervní systém, který plní v zemi roli centrální banky, má stále větší výhrady vůči nalévání peněz do oběhu a chce nejpozději do konce roku kohoutky zase zavřít.

Obchodníci s cennými kovy se s těmito obavami ztotožňují. Z největšího světového parketu na transakce se zlatem, SPDR Gold Shares (známého jako SPDR Gold Trust), stáhli podstatnou část uložených aktiv. Fond, který emituje akcie v hodnotě desetiny ceny unce av případě silné odchylky mezi tímto papírem a tržní cenou zadrží 100.000 akcií, čili 10.000 uncí, se ocitl na nejnižším stavu za posledních 36 měsíců. Loni v září spravoval SPDR Gold Shares přes 42 milionů uncí za téměř 74 miliard USD.

Specialisté z banky Goldman Sachs, kteří přišli s varováním před zlatem jako první, předpovídají, že unce oslabí ještě víc. V následujících 12 měsících by měla klesnout na spodní limit 1390 USD. Spolu s upevněním měnové politiky má pokles souviset is oživením zámořské ekonomiky.

Švýcarský investor Marc Faber, přezdívaný také Doktor Zkáza, přesto tvrdí, že zlato třeba kupovat. Z dlouhodobého hlediska pokládá jeho aktuální cenu za výbornou nákupní příležitost.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.