Záchranný plán Kypru: Toto je 10 lekcí pro poučení

Kyperská krize dala Evropanům deset lekcí. Mimo jiné nás podle britského deníku The Guardian poučila, že ne všechny eura mají stejnou hodnotu a že existuje hrozba kapitálových kontrol.

Kapitálové kontroly jsou zpět

Pamatuje si je Velká Británie z 60. Let 20. století za premiéra Harolda Wilsona. V té době byly důsledkem takzvané Sterlingova krize a platebních deficitů. Britští turisté si do zahraničí směli vzít maximálně 50 liber. Toto omezení, které trvalo až do 70. let, ale Britové ve velkém ignorovali. Deník Daily Mail v roce 1968 napsal, že čtyři z pěti dotázaných Britů na řeckých ostrovech vytáhli své ulité libry z ponožek. Dnes čelí stejným kontrolám na Kypru a potrvají možná měsíce, nebo dokonce i roky. Očekávejte, že celníci na letišti v Nikósii budou svou pozornost soustřeďovat na nadměrně velkou obuv i na extrémně nacpané věci.

Některé euro je rovnější než jiné

Vezměte si Rusa s milionem eur na zablokovaném účtu kyperské banky. Peníze jsou v současnosti kvůli kapitálovým kontrolám nedostupné a zřejmě ještě zůstanou hodně dlouho. Pokud by tento Rus dostal nabídku, že mu za zmíněný milion dáte 900 000 eur například v české bance, pravděpodobně by vám utrhl ruce. V takovém případě má kyperské euro hodnotu 0,9 Slovensku eura. Analogicky, volně obchodovatelné euro ve Frankfurtu má mnohem vyšší cenu než neobchodovatelné v kyperském Pafosu. Zavedením kapitálových kontrol tak Kypr ve skutečnosti částečně opouští eurozónu.

Ohroženy jsou všechny bankovní vklady

Nikdo nechce přijmout odpovědnost za první spackanú záchranu před krachem, která by spolkla nejméně 6,7 procenta z každého kyperského účtu. Jisté ale je, že měla tichý souhlas takzvané trojky, tedy Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky.

Nikdy si nepokládejte na bankovní účet více než 100 000 eur

Vyvarujte se ukládání peněz do bank, které sice vystupují pod různými obchodními názvy, ale fungují na základě stejné licence s jedním pojistným limitem. Limit je stanoven na 100 000 eur. Ve Velké Británii, která neplatí eurem, má stanovenou ochranu vkladů na výšku 85 000 liber. Většinu Britů ale nemusí hrozba krácení úspor znepokojovat, v bankách mají průměrně 6654 liber (7 868,97 eur).

Ukrývání peněz v daňových rájích se může změnit na schovávanou

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že kyperský finanční model, ve kterém jsou banky osmkrát větší než je hrubý domácí produkt, za „mrtvý“. Neobvykle přímočarý slovník pro vůdce světového formátu. Je to ale výstražný výstřel pro všechny zámožných odkláňačov daní: pokud ulejete prachy v zahraničních rájích, tak jsou v ohrožení. I když někteří Rusové přijdou o 40 procent hotovosti, němečtí daňoví poplatníci je budou litovat jen pramálo. Kypr je totiž považován za pračku špinavých peněz na zadním dvoře Evropské unie.

Ringfencing zatím funguje

Početná kyperská komunita na severu Londýna je zatím klidná. Bank of Cyprus UK je totiž samostatně zaregistrován subjekt, takže je to britská banka a je předmětem britské finanční regulace. I kdyby se celá finanční skupina Bank of Cyprus zhroutila, 50 000 účtů ve Velké Británii je ringfencovaných, oddělených od mateřské banky. Klienti mají svých 85 000 liber podle britských regulací jistých.

Zvažte uložení hotovosti do netradičních institucí

Existují například prémiové dluhopisy, za které ministerstva financí stoprocentně ručí, svými výnosy ale neohromí. Rozmáhá se také sektor přímých půjček, kdy věřitelé s dlužníky jednají bez zprostředkovatelského mezičlánku. Dokáží tak sice nabídnout zajímavější výnosy než banky, ale vklady nejsou pojištěny jako ve finančních institucích.

Heslo „Přílišná na to, aby mohla skončit“ stále platí

Někdo sice může namítnout, že „sestřih“ už čeká i na velké vklady v Bank of Cyprus nebo v další problémové kyperské bance Laiki a tak dlouho omílaná mantra už ztrácí na síle. Banky jsou ve skutečnosti v rámci eurozóny návnada. Evropská centrální banka ale udělá vše, aby ochránila ty, jejichž považuje za „systémových“, ostatních nechá svému osudu.

Zátěžové testy unijních bank jsou nanic

Loňské testy finanční kondice bank v eurozóně odhalily závažné nedostatky jen u osmi z nich. Šlo o pět španělských, jednu řeckou, a dvě rakouské. Naopak problémové kyperské banky kontrolami, označovanými za vyčerpávající prověrky, prošli. Obraz si dokáže udělat každý sám.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Změňte si hodnost na svobodníka a jste v bezpečí na 100%

Bohužel z této výhody mohou těžit jen britští vojáci ze dvou tamních základen. Aby britští „chlapci“ netrpěli nouzí, odletěl z anglické královské letecké základny Brize Norton do britského vojenského areálu Akrotiri náklad milion eur. Všechny vklady vojáků v Bank of Cyprus a Laiki, kterých se ztráty dotknou, budou dorovnané. Zdá se, že některé účty jsou přece jen nedotknutelné.

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.