Aktuální výkupní ceny zlata

Cena zlata za gram na světových trzích nepřetržitě stoupá již téměř 13 let a v nejistých dobách krize se tempo jejího růstu ještě zrychluje. V předchozích dnech atakovala cena unce zlata ( 31,1 gramu) žlutého kovu hranici 1 790 dolarů ( 1 384,38 eura). Třetí čtvrtletí tohoto roku se přitom stalo nejúspěšnějším v zdražení zlata od jara 2010. Ve srovnání s druhým čtvrtletím tohoto roku zdražila unce na světovém trhu o téměř 11 procent. Dosavadní rekord pochází ze začátku září 2011, kdy se jedna troyská unce prodávala za více než 1 920 dolarů.

Cena zlata za gram roste stejně jako zájem o něj

Třeba za tím vidět hlavně růst zájmu o fyzické zlato jako uchovatele hodnoty. Ten přichází nejen ze strany majetnějších lidí, ale i centrálních bank. Přitom jsou to právě ony, které svou politikou zájem o zlato stimulují.

S celosvětovou recesí bojují centrální banky tlačením ničím nekrytých papírových peněz, které tak ztrácejí hodnotu a pod vlivem inflace se hodnota dosavadních úspor neustále snižuje. Tytéž centrální banky, které se ještě před desetiletím zlata z bankovních trezorů zbavovali, nyní ve velkém žlutý kov nakupují. Loni odsáli do svých trezorů z trhu 457 tun zlata, letos to bude ještě o 36 tun více. V důsledku nepokojů v Jihoafrické republice se navíc těží méně kovu. Výsledkem je, že jeho cena roste.  Ale i poptávka, ale pouze po investičním zlatě. Ve světě jsou už nejen automaty, které vydávají zlaté odlitky dle nejaktuálnější ceny na spotovém trhu, ale je možné koupit i investiční zlato. To je v souladu s evropskými normami osvobozeny od DPH. Nabízejí ho několik bank, množství společností a už i specializované prodejny přímo v obchodních centrech. Velkému zájmu se těší zlaté sběratelské mince.

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.