Viceprezident ECB vyloučil odpisy dluhu Atén

Viceprezident Evropské centrální banky (ECB ) Vitor Constancio očekává dohodu o další pomoci Řecku, její součástí však nebudou odpisy dluhu ze strany oficiálních věřitelů. „Stanovisko je jasné. Není to na stole. Všechno ostatní jsou pouze spekulace „, odpověděl Constancio novinářům na otázku, zda státy eurozóny mohou odepsat část pohledávek vůči Řecku.

V případě, že o pomoc z krizových mechanismů eurozóny požádá Španělsko, je ECB připravena, uvedl dále Constancio s tím, že instituce čeká, jak se vyvine situace. Žádost o pomoc ze záchranného fondu je podmínkou pro to, aby mohla ECB na sekundárních trzích vykupovat dluhopisy problémových zemí.

Ministři financí eurozóny se v pondělí snaží dohodnout na podmínkách uvolnění další pomoci Řecku. Mezinárodní měnový fond (MMF) žádá státy, aby akceptovaly ztráty z řeckých dluhů, díky čemuž by měla země po šesti letech poklesu ekonomiky dostat opět šanci růst.

Na čele zemí, které odmítají akceptovat ztráty, je Německo jako největší evropská ekonomika a hlavní přispěvatel do rozpočtu unie.

zdroj ekonomika.sme.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.