Vánoce pomáhají obchodu, průmysl naopak klesá

Období Vánoc tradičně mění v ekonomice trendy, na které jsme zvyklí během roku. Zatímco obchodníci se mohou těšit na nárůst tržeb oproti jiným měsícům až o pětinu, průmysl naopak koncem roku zpomaluje.

Vánoce mají na vývoj ekonomiky tradičně významný vliv. Zatímco na jedné straně obchodníci se těší růstu tržeb, průmyslová výroba v tomto období zpomaluje. Lidé si totiž koncem roku kromě dárků kupují i to, co si v běžném roce nedopřáli. „V průměru tak prosincové tržby maloobchodníků rostou přibližně o 20% ve srovnání s běžnými měsíci. Na druhé straně, na prosinec se zřejmě přesouvá i část nákupů z ledna, ve kterém jsou tržby přes pravidelným výprodejem v průměru o 11% nižší než v jiných měsících v roce“, konstatoval analytik České spořitelny Martin Baláž.

Tento vývoj podporují i vánoční odměny a třinácté platy, které firmy vyplácejí svým zaměstnancům. Nejčastěji se vyplácejí již v rámci listopadové výplaty, část zaměstnavatelů vyplácí vánoční prémie až v prosincové výplatě. „Díky tomu je listopad měsícem, kdy jsou mzdy v ekonomice nejvyšší“, tvrdí analytik. Minulý rok tak byla listopadová mzda vyšší o 90 eur a prosincová o 56 EUR oproti průměrné mzdě za daný rok. Kromě zaměstnanců v posledních letech dostávají peníze navíc i důchodci ve formě vánočních důchodů. Vliv Vánoc přitom evidují i bankéři. Vyšší příjmy se totiž odrážet i na vyšších úsporách, protože ne všechny peníze lidé na Vánoce utratí. Stejně si v tomto období berou i více nových spotřebitelských úvěrů.

Naopak v průmyslu Vánoce znamenají obvykle významný pokles produkce, protože právě v tomto čase velké firmy mívají standardně celozávodní dovolené. Průmyslová výroba tak v prosinci oproti běžnému roku podle Baláže klesá přibližně o 8%. Neplatí to však o výrobcích potravin, alkoholu a tabáku, kterým produkce koncem roku naopak stoupá. Kromě nich jsou během vánočních svátků aktivněji i opravny strojů a zařízení. „Souvisí to pravděpodobně s tím, že údržba a plánované opravy strojů se dělají nejčastěji právě během celozávodní dovolené“, dodal Baláž. Vyšší tržby dosahují i výrobci energií, což však souvisí spíše s chladným počasím než s Vánocemi.

Blížící se konec roku však tradičně ovlivňuje i chování institucí státu i veřejné správy jako celku. Ke konci roku totiž stát utrácí v průměru téměř dvojnásobně víc, než v poslední době. V prosinci tak stát vykazuje tradičně nejen nejvyšší výdaje, ale i deficit. „To však bezprostředně nesouvisí s Vánocemi, ale spíše se závěrem roku a čerpáním ještě nevyužitých prostředků alokovaných pro daný rok“, dodal Baláž.

Pokud by tedy Vánoce nebyly, související příjmy i spotřeba by se podle Baláže zřejmě rozložily do ostatních měsíců. „Lidé by namísto vysokoobsahové nákupů před Vánocemi utráceli rovnoměrněji během roku. Naopak, průmysl by zřejmě neměl takové výpadky ve výrobě koncem roku, ale zase ani výraznější růst výroby v podzimních měsících, před Vánocemi“, konstatoval. V horizontu celého roku by se z pohledu ekonomiky však až tak moc nezměnilo.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.