Unikly informace o účtech v daňových rájích: Prý jsou na nich i politici!

Únik informací odhalil totožnost tisíců majitelů anonymního majetku v karibském daňovém ráji. Jsou mezi nimi i vysocí političtí představitelé i milionáři zapleteni do podvodů. Napsal to britský deník The Guardian. Podle odhadů bývalého hlavního ekonoma společnosti McKinsey, bohatí lidé mohou mít v daňových rájích uloženo až 32 bilionů dolarů.

Únik citlivých dat se týká asi 130.000 lidí a 120.000 firem ze 170 zemí světa, kteří měli své účty v bankách Britských Panenských ostrovů, jednoho z karibských daňových rájů. Mezi odhalenými majiteli účtů jsou například Jean-Jacques Augier, pokladník volební kampaně francouzského prezidenta, bohatá sběratelka umění ze Španělska Carmen Thyssen-Bornemiszová, gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili nebo manželka ruského vicepremiéra Igora Šuvalova.

Podle expertů jde o několikanásobně vyšší objem dat v porovnání s nedávnými aférami kontroverzního webového serveru WikiLeaks. Zatímco v jeho případě na veřejnost unikly dva gigabitů informací, nyní jde údajně až o stonásobek.

Data pokrývají přibližně desetileté období bankovních a účetních aktivit nejrůznějších firem, které v Karibské oblasti působili od počátku 80. let minulého století. Právě od té doby jsou Britské Panenské ostrovy považovány za bezpečnou daňovou enklávu pro všechny, kteří chtějí své zisky uchránit před rukama nenasytných daňových úředníků, napsal The Guardian.

O zveřejnění citlivých dat se zasloužila organizace nazývaná Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). Aktivisté tohoto sdružení při shromažďování údajů spolupracovali s novináři z 38 prestižních světových médií včetně The Washington Post, Süddeutsche Zeitung a Le Monde nebo televizních stanic CBS a BBC. Každé z nich pátralo po klientech karibských bank ve své zemi.

Mnohé tajné účty byly údajně založeny s využitím „bílých koní“, tedy nastrčených lidí většinou z Velké Británie. Pátrání ICIJ trvalo 15 měsíců.

Mezi klienty finančních institucí v karibském daňovém ráji je například milionář Scot Young, který je ve vězení kvůli pokusu zatajit majetek před manželkou, nebo uvězněn podvodník Achilleas Kallakis, který na základě nepravdivých údajů získal od britských a irských bank půjčky v objemu 750 milionů liber. Na seznamu je i Jean-Jacques Augier, pokladník volební kampaně francouzského prezidenta Françoise Hollanda, nebo baronesa Carmen Thyssen-Bornemiszová, nejbohatší španělská sběratelka umění.

Mezi lidmi s účty na Britských Panenských ostrovech jsou podle ICIJ dále Olga Šuvalovová, manželka ruského vicepremiéra Igora Šuvalova, blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina, Bidzina Ivanišvili, gruzínský premiér, nebo Ilham Alijev, ázerbájdžánský prezident a několik členů jeho rodiny. Jen z USA je na seznamu údajně 4000 lidí.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.