Tisíce Španělů protestovalo proti špatné situaci v zemi

Desetitisíce lidí pochodovaly v pátek v desítkách španělských měst, aby demonstrovali proti vysoké nezaměstnanosti, která je podle nich důsledkem neefektivních ekonomických opatření vlády a korupčních skandálů.

Demonstrace se konaly v Madridu a 60 dalších městech, přičemž se na nich zúčastnilo 150 organizací včetně odborových svazů reprezentujících stavební či automobilový průmysl, policii a zdravotníků. Španělská nezaměstnanost dosahuje 26 procent a ekonomiku zasáhla už druhá recese za tři roky, což nutí mnoha mladých absolventů i kvalifikovaných lidí hledat si práci v zahraničí.

Podle Candida Méndeze, mluvčího jednoho ze zastoupených oborů, je jasné, že lidé odmítají úsporná opatření vlády, která „tlačí obyvatelstvo do chudoby a vzdalují od demokracie“.

Španělsko se nachází ve velké ekonomické krizi od roku 2008, kdy praskla takzvaná realitní bublina. Zadlužené regiony nedokáží splácet své dluhy a nezaměstnanost je nejvyšší v Evropě. Vláda navíc zavádí úsporná opatření a řezat sociální výhody v zájmu snížení vysokého schodku veřejných financí, což se setkává s velkou nespokojeností obyvatelstva.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.