Téměř pětina domácností na Slovensku si na nákup dárků musí půjčit !

Víte, čím chcete potěšit své blízké pod vánočním stromečkem, ale na nákup dárků vám nezůstaly peníze? Téměř pětina Slovensku domácností si na nákup vánočních dárků musí půjčit! Vánoce pomalu, ale jistě klepou na dveře. Víte, čím chcete potěšit své blízké pod vánočním stromečkem, ale na nákup dárků vám nezůstaly peníze? V tom případě máte možnost inspirovat se nabídkou bank na slovenském trhu a využít spotřební úvěr, kreditní kartu či povolené přečerpání formou kontokorentního úvěru. Která z možností je pro vás nejvýhodnější? Ve kterém případě zaplatíte nejméně na úrocích?

19% domácností si na nákup dárků musí půjčit

Z průzkumu finančních zvyklostí Slovensku domácností, který si společnost Provident Financial nechala realizovat prostřednictvím agentury FOCUS, vyplývá, že 60% slovenského domácností zvládá financovat vánoční výdaje ze svého běžného rozpočtu. Avšak z průzkumu také vyplývá, že asi 19% domácností musí financovat výdaje spojené s vánočními svátky půjčkou od známých nebo úvěrem, vyplývá z průzkumu. Z těch 19% domácností využilo 7% kreditní kartu, 6% povolené přečerpání na účtu, následoval nákup na splátky (5%), půjčky od známých využili 4% respondentů a 1% účastníků průzkumu sáhlo po spotřebním úvěru.

Kontokorentní úvěr – peníze získáte přímo na běžný účet

Nejjednodušší možností je zřejmě požádat banku o zřízení povoleného přečerpání, které vám pomůže dočasně překlenout nedostatek peněžních prostředků. Výše úvěru, který vám banka poskytne, závisí na několika faktorech. Některé banky určují výši kontokorentního úvěru na základě vašich měsíčních příjmů, jiné vám poskytnou fixní částku, která se odvíjí od vaší schopnosti úvěr splácet a některé finanční instituce jsou ochotny poskytnout kontokorentní úvěr, který je dokonce několikanásobkem vaší mzdy.

Kreditní karta – výhodou je bezúročné období

Další formou, jak co nejrychleji získat potřebné finanční prostředky, je i kreditní karta. Jednotlivé banky vám při poskytnutí kreditní karty nabízejí bezúročné období. Bezúročné období se u kreditních karet pohybuje nejčastěji v rozmezí 40 až 55 dní. Délka bezúročného období ovlivňuje datum splatnosti. Pokud úvěr čerpaný prostřednictvím kreditní karty splatíte během tohoto období, neplatíte z něj žádné úroky. Můžete tak téměř dva měsíce nakupovat za peníze banky zcela zdarma. Avšak i když kreditní karty umožňují výběr hotovosti z bankomatu, obvykle se nedoporučuje ji takto používat. Ve většině případů se na výběr nevztahuje bezúročné období a poplatky za výběr také nejsou nízké.

Spotřebitelský úvěr – účelový a neúčelový

Spotřebitelský úvěr představuje poměrně jednoduchou cestu, jak získat prostředky na nákup vytoužených vánočních dárků pro své blízké. Můžete ho využít nejen na nákup vánočních dárků v podobě domácích spotřebičů, elektroniky, ale i například na dovolenou a jiné věci, po kterých celý rok toužíte. V případě spotřebního úvěru je však na místě zvážit, zda jej chcete využít v jeho účelové nebo bezúčelové formě. V případě účelového spotřebitelského úvěru banky požadují doklad účelu poskytnutí úvěru. Pokud je úvěr čerpán jako neúčelový, můžete ho využít na libovolný účel. Musíte však počítat s vyšší úrokovou sazbou.

Vybírat je z čeho, záleží jen na vás

Každá uvedená forma získání prostředků na nákup vánočních dárků pro vaše blízké má svá specifika. Záleží jen na tom, která z alternativ nejvíce vyhovuje vašim potřebám a požadavkům. Jedno je však jisté – vybírat je z čeho. Banky působící na slovenském trhu nabízejí řadu produktů, které vám pomohou překonat nepříznivou finanční situaci před obdobím vánočních svátků.

zdroj finance.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.