Švédsko připouští kompromis o bankovní unii

Kompromis v otázce jednotného bankovního dohledu v EU je možný, členské státy, které nepoužívají společnou měnu, však musí mít v systému rovnocenné postavení, uvedl v úterý švédský ministr financí Anders Borg. Podle závěrů říjnového summitu EU by měla Evropská centrální banka (ECB) dohlížet na úvěrové ústavy v celé EU. Bankovní unii v navrhované podobě kritizují Švédsko, Dánsko, Polsko, které jako země mimo eurozónu nemají vliv na rozhodování ECB.

Státy mimo eurozónu musejí mít právo určovat vlastní kapitálové kritéria pro své banky, uvedl Borg před schůzkou ministrů financí EU, kteří budou jednat o bankovní unii. Společný bankovní dohled v rámci eurozóny začne fungovat příští rok. Do roku 2014 by měla ECB postupně převzít dohled nad všemi 6 tis. bankami v měnové unii. Fungování jednotného bankovního dohledu je i podmínkou pro to, aby mohl trvalý záchranný fond eurozóny (ESM) přímo rekapitalizovat banky v problémech.

V první fázi se ECB zaměří na banky pobírající státní podporu a poté na velké finanční ústavy, které působí ve více státech. Většinu běžných operací při dohledu ECB deleguje na vnitrostátní regulační úřady. K bankovní unii se budou moci připojit i členské země EU, které nepoužívají společnou měnu. Způsob jejich zastoupení v rámci ECB, která v současnosti reprezentuje pouze členů eurozóny, se však ještě musí vyjasnit.

zdroj financnik.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.