Spotřebitelské výdaje v USA v říjnu klesly

Spotřebitelské výdaje a firemní investice v USA v říjnu pravděpodobně klesly. Na příčině jsou jednak superbouře Sandy, která ochromila severovýchodní pobřeží země, ale také obavy z fiskálního útesu, které nutí domácnosti a firmy, aby zvažovali své výdaje. To má ale negativní vliv na růst ekonomiky, konstatuje agentura Bloomberg.

Analytici, které agentura oslovila, předpovídají, že výdaje amerických domácností se v říjnu snížily meziměsíčně o 0,1 % po zářijovém růstu o 0,8 %.

Sandy totiž zcela ochromila několik velká města na severovýchodním pobřeží, včetně New Yorku. Výsledkem byly mimo poškozené infrastruktury i zavřené obchody. Americké ministerstvo obchodu proto také očekává, že maloobchodní tržby v USA v říjnu , poprvé po čtyřech měsících, klesly.

To není dobrá zpráva pro americkou ekonomiku, protože výdaje domácností se podílejí až 70 % na ekonomické aktivitě USA.

Firmy zase utlumily investice do dalšího rozvoje pro obavy z tzv. fiskálního útesu. Pokud se totiž republikánům a demokratům nepodaří dohodnout se na kompromisním řešení, USA hrozí, že od příštího roku vstoupí automaticky v platnost rozpočtová opatření, které zahrnují rozsáhlé škrty ve výdajích a zrušení všech dosavadních daňových úlev. Pokud by se tak stalo, americké ekonomice hrozí pád do recese.

zdroj  openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.