Soběstačnost Slovenska ve výrobě potravin je nedostatečná

Země musí učinit kroky ke zvrácení nepříznivého stavu, jinak bude pokračovat úpadek agroprodukcie a klesat zaměstnanost na venkově. Slovensko není v produkci základních potravin soběstačné ani na 60 %. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl Milan Semančík, předseda České zemědělské a potravinářské komory (SPPK).

Tato úroveň je podle Semančíka hluboko pod akceptovatelnou mírou, která se podle potravinář začíná alespoň na 80 procentech. „Je třeba poznamenat, že v roce 1990 bylo Slovensko ve výrobě základních potravinářskými produkty soběstačné“,  dodal. Země musí podle Semančíka podniknout razantní kroky ke zvrácení tohoto nepříznivého stavu, jinak bude pokračovat úpadek zemědělské produkce a klesat zaměstnanost na venkově.

Možná řešení nízké prodejnosti domácích produktů vidí SPPK v organizování farmářských trhů, vytvoření elektronického a tištěného katalogu Slovensku potravin a zřízení odbytového fondu. SPPK tak chce v lidech probudit větší spotřebitelský patriotismus a zároveň má v úmyslu vysvětlit, že levnější nákup není vždy výhodnější.

Hluboko pod přijatelnou hranicí je podle potravinář i podíl domácích potravin na pultech Slovensku obchodů. Poslední průzkumy SPPK hovoří o celkovém poklesu pod úroveň 40%. Agentura GfK uvádí přibližně 54 – procentní zastoupení.

V této oblasti si ve srovnání s rokem 2011 polepšili jedině Kysané zelí (nárůst o 48 %) a šťávy z ovoce a zeleniny (nárůst o 23 %). Na druhé straně, přes 50procentní propad zaznamenal podíl slovenské vepřového masa, hovězí si pohoršilo dokonce o 60 %.

zdroj webnoviny.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.