Slovensko stárne, na důchody jde dvojnásobek toho, co před 10 lety

V květnu 2011 bylo na Slovensku 12,7 % obyvatel ve věku 65 let a více. Oproti roku 2001 došlo ke zvýšení o 1,3 procentního bodu. „Čili za 10 let se tento podíl výrazně zvýšil“, řekla na tiskové besedě předsedkyně Statistického úřadu Ľudmila Benkovičová na základě údajů loňského sčítání lidu, domů a bytů 2011, které úřad realizoval.

Už i na Slovensku jsou tak znatelné příznaky stárnutí. Cesta ke změně vede podle Benkovičová přes takzvané aktivní stárnutí, které umožňuje lidem realizovat svůj potenciál během celého života.

Starší jsou více zaměstnáni i vzdělaní

Podíl obyvatel Slovenska ve středním a vyšším věku se zvyšuje i na trhu práce.

Za posledních 20 let došlo podle SÚ k výraznému nárůstu obyvatel se středoškolským a vysokoškolským vzděláním ve středním ( 45 až 59 let), vyšším ( 60 až 74 let ) a vysokém věku ( 75 až 89 let) . Zaměstnavatelé tak mají na trhu práce k dispozici vzdělanějších starších lidí.

V rámci sociální ochrany roste v ČR počet seniorů a výdaje na důchodových dávky se zvyšují. Na starobních důchodech bylo loni vyplaceno 3,926 miliardy eur a na všech důchodových dávkách dosáhl 71,4 %.

Za pět let nárůst téměř o třetinu

„V roce 2011 se výdaje na starobní důchody zvýšily v porovnání s rokem 2007 o 29,6 % „, konstatovala generální ředitelka sekce sociální statistiky a demografie Ludmila Ivančíková.

Ke konci loňského roku bylo vyplaceno téměř milion starobních a předčasných starobních důchodů. Průměrný měsíční starobní sólo důchod představoval loni částku 362,1 eur.

Průměrný měsíční předčasný starobní důchod byl 357,6 eura. Ještě do roku 2011 byl přitom na Slovensku průměrný předčasný starobní důchod vyšší než průměrný starobní sólo důchod.

Od roku 2001 se výdaje na důchody více než zdvojnásobily.

zdroj ekonomika.sme.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.