Rozpočtový schodek Británie se nečekaně prohloubil

Rozpočtový schodek Británie se v říjnu nečekaně prohloubil, protože vládní výdaje vzrostly a pokles výkonu ekonomiky vedl ke snížení rozpočtových příjmů z daní. Informuje o tom agentura Bloomberg. Říjnový schodek veřejných financí Británie se po vyloučení vládní podpory bankám zvýšil na 8,6 miliardy liber (10,68 miliardy eur) z 5,9 miliardy GBP ve stejném měsíci loňského roku. Analytici, které oslovila agentura Bloomberg přitom odhadovali, že dosáhne v průměru 6 miliard GBP.

Důvodem horších, než očekávaných výsledků byl nárůst vládních výdajů o 7,4 %, zatímco příjmy z daní stouply jen o 1,8 %. Dnešní zpráva určitě nepotěší ministra financí Georga Osborna. Hrozí totiž, že Británii se nepodaří splnit rozpočtové cíle v tomto finančním roce a její schodek bude vyšší, než vláda naplánovala.

Říjen je přitom klíčovým měsícem z hlediska veřejných financí, protože firmy v tomto měsíci platí kvartálně daně, které směřují do státní pokladny. Statistiky však odhalily, že výběr firemních daní se minulý měsíc snížil meziročně o 9,5 %. Za prvních sedm měsíců finančního roku 2012/2013, který se začal 1. dubna, se schodek v britském rozpočtu vyšplhal na 73,3 miliardy GBP. Pro srovnání, ve stejném období předchozího roku byl na úrovni 68,3 miliardy GBP.

zdroj ekonomika.sme.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.