Ropa poroste, důvěra ve zlato klesá

Listopad vrátil komoditám menší zisky. Šlo přitom o měsíc, kdy se odehrálo několik klíčových událostí, jako například americké prezidentské volby, další starosti o Řecko a především pak americký fiskální útes. Právě ten hýbal trhy v minulém týdnu nejvíce a způsobil zde zkratkovité reakce. Důvodem byly matoucí signály pocházející od prezidenta i republikánů, kteří ovládají americký kongres. Nejistota kolem fiskálního útesu bude trhy zmítat i nadále, spolu s tím, jak začíná prosinec a blíží se první lednový deadline. Přesto se zatím trhem podařilo celou situaci ustát a neúspěch jednání si nepřipouštějí. Fiskální útes, který představuje pro americkou ekonomiku potenciální hrozbu, ponechá v prosinci prostor pro další volatilitu. A ta bude ještě citelnější, protože likvidita začíná být nedostatkovým zbožím.

Oba hlavní komoditní indexy během listopadu opět nabrali zisky, jak můžete vidět na grafu níže. Nejlépe se dařilo indexu S & P GSCI, i když i v rámci něho byly velké rozdíly, co se výkonnosti týče. To bylo dáno rozdílnými příděly v odvětví obilovin. Naopak index DJ UBS měl problémy kvůli většímu zastoupení sójových bobů, které během listopadu utrpěli značné ztráty. Nejsilnější byl v minulém měsíci průmyslový sektor, a to díky hliníku, zinku a olovu. Přitom celý tento rok dříve zaostával. Olovo si polepšilo po tom, co se začalo mluvit o zájmu o tuto surovinu ze strany Číny, která je jeho největším světovým odběratelem. Olovu ale pomohl i hurikán Sandy, který zanechal tisíce domácností po několik dní bez elektřiny, což vyvolalo větší poptávku po bateriích.

Nahoru šly i vzácné kovy, které v první řadě podpořili paladium a stříbro. Výkonnost energetického sektoru byla smíšená, za čím stáli rozdílné alokace do benzinu a zemního plynu. Zatímco benzín si vedl mezi energetickými komoditami nejlepší, plynu se naopak dařilo nejhůře.

Také kontraktem na oba druhy kávy se během posledního listopadového týdne dařilo dobře. Vzpamatovali se tak z týden trvajícího výprodeje, který vedl k nárůstu spekulativních prodejních pozic na neudržitelnou úroveň. Palladia se i přes zaváhání uprostřed týdne podařilo udržet vzestupnou tendenci a měď rostla díky zrychlující čínské ekonomice. Naopak zlatu uškodila malá důvěra investorů, když po výprodeji z poloviny týdne kleslo během několika sekund o 25 dolarů. Prudce se propadla i cena zemního plynu. Krátkodobá předpověď počasí totiž slibuje vyšší teploty, než je obvyklé. Tím pádem klesla i poptávka po teple a elektřině.

Zlato zasáhla krize důvěry

Poté, co zlato prolomilo hranici podpory 1739 dolarů za unci, se zdálo, že směřuje k 1800 dolarům. To se změnilo ve středu, když přišel výrazný výprodej a zastihl obchodníků nepřipravené. To pak otřáslo jejich důvěrou. Po pádu pod 1737 dolarů následoval 25 dolarový výprodej a také likvidace pozic na více než 1,5 milionu uncí, a to vše během několika sekund. Většina z těchto pozic přitom pocházela z dnů před tímto výprodejem, takže řada obchodníků přišla o nemalou částku.

Zlato se nyní zase obchoduje jako jakékoli jiné rizikové aktivum, což ovlivnilo i akciové trhy a dolar. S tím souvisí i poslední prognózy inflace ve Spojených státech, které předpovídají její pokles. A protože sentiment na akciových a měnových trzích je negativní ovlivňován i nedostatečným posunem v jednáních o fiskálním útesu, zlato se dostalo na okraj zájmu a snesly se na něj spíše pesimistické komentáře. Díky tomu klesly i akcie, zatímco dolaru tato situace pomohla. Avšak nakonec v průběhu stejného dne, což zlato postihl výprodej, přišli i optimističtější prognózy a vše se otočilo. Zlato se nakonec trochu zvedlo, což jen potvrdilo podporu na úrovni 1705 dolarů.

Investoři i přes výprodeji pokračovali dále v nákupu burzovních obchodovaných fondů (ETF). Objem zlata držen tímto způsobem tak překonal nový rekord ve výši 2619 tun (podle agentury Bloomberg). Jen za poslední tři měsíce, když cena zlata vzrostla o 2,3 procenta, přidali investoři dalších 160 tun zlata. Přitom v předchozím stejném období šlo o 90 tun. Investoři by sice během výprodejů rádi podpořili trh, ale zároveň se zdráhají přistoupit k akci, i když je teď dobrá příležitost. Zlato tak pravděpodobně i nadále zůstane v rozmezí, kde se drželo během listopadu, tedy mezi 1705 a 1750 dolary. A mezitím bude čekat, když se objeví nějaký vnější růstový stimul.

Takovým stimulem by mohlo být další jednání amerického Fedu konané 11. až 12. prosince. Na něm by Fed mohl oznámit další kroky na podporu ekonomiky, konkrétně nahrazení končící operace Twist novým programem na nákup dluhopisů. Podobné kvantitativní uvolňování by mohlo znamenat podporu pro vzácné kovy. Stále by však trvalo nebezpečí averze k riziku, a to do doby, než bude představeno řešení problému fiskálního útesu.

Paladium ukazuje své dobré i špatné stránky

Středeční náhlý kolaps u zlata jasně upozornil na to, proč je tak těžké obchodovat s palladiem, a to navzdory jeho silnému fundamentálních výhledu. Zatímco zlato v jednu chvíli ztratilo dvě procenta oproti své předchozí zavírací hodnotě, palladium se propadlo téměř dvakrát tolik. Na konci dne přitom skončilo celkem vysoko. Tento trend pokračoval i ve zbytku týdne a palladium se stalo jedním z vítězů mezi komoditami. Stále tak těžilo z nedávných revizí výhledu, které přiblížily, že se v tomto i příštím roce nečeká jeho přebytek, ale naopak deficit.

Ropa stále hledá svůj směr

Ropa WTI i ropa Brent měli nakročeno k prvním menším měsíčním ziskem od srpna. V říjnu se přitom obchodovaly převážně v omezeném rozsahu. A zatímco trhy upírali svou pozornost na Washington, který bude na rozdíl od jakýchkoliv geopolitických rizik událostí číslo jedna po zbytek tohoto roku, nedávné zlepšené ekonomická data z Číny a spojených států (tedy dvou největších světových odběratelů ropy) poskytly ropě podporu. Naproti tomu zvýšená nejistota na ropných trzích s sebou nese zpomalení poptávky a dostatku dodávek. To vše pomáhá udržovat cenu ropy Brent blízko 110 dolarů za barel a 200 denní klouzavý průměr se už několik týdnů nemění.

Ropa Brent se v posledním čtvrtletí zasekla v relativně úzkém obchodním rozmezí kolem 110 dolarů za barel. A protože je tu prostor k posunu, očekáváme během prvního prosincového týdne prolomení tohoto rozsahu. Nejdříve by cena mohla jít nahoru, protože obchodníci, kteří nyní drží spekulativní dlouhé pozice, se budou snažit takový posun podpořit. Budou se tak snažit vylepšit pozici ropy díky tzv.. window dressing, což je oblíbená strategie před koncem roku. Podle nás ale takový krok, díky kterému by Brent mohl otestovat hranici odporu pod 114 dolary, nebude mít úspěch, protože v současnosti nemá oporu ve fundamentech. Ropa Brent by se tak mohla nakonec vrátit zpět do rozmezí 105 až 112 dolarů.

Cena pšenice je vysoce, díky problémům se zimním sklizní ve spojených státech

Cena pšenice na chicagské burze CBOT během posledního týdne výrazně stoupla, a pokračovala tak v nejdelší rallye od letošního července. Cena březnového kontraktu se dostala na 9 dolarů za bushel, a to díky kombinaci silné poptávky ze strany exportu a zhoršujícímu se výhledu zimní úrody pšenice na jižních pláních spojených států.

Hedgeové fondy se opět vracejí k nákupu sójových bobů

Cena sójových bobů se začala opět zvedat. Na začátku listopadu přitom citelně propadla, a to když spekulativní pozice hedgeových fondů klesly na nejnižší hladinu od února. Sójovým bobům nakonec pomohli zvýšené obavy o jihoamerickou úrodu a také zvýšená poptávka ze strany Číny.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.