Prodej kyperského zlata: O nás bez nás

Snaha kyperské vlády získat peníze z prodeje „přebytečného“ zlata se nesetkalo s pochopením šéfa centrální banky. Oficiálně se mluví o prodeji žlutého kovu v hodnotě asi 400 milionů eur. Kyperský guvernér radikálně vystoupil proti jednání domácí vlády.

„Vláda plánuje v průběhu následujících měsíců prodat část svých zlatých rezerv,“ potvrdil dnes dosavadní spekulace nový kyperský ministr financí Haris Georgiades s tím, že další detaily budou upřesněny později. „Rozhodně je to významné rozhodnutí,“ dodal dnes Georgiades.

Neoficiální zprávy z Bruselu z konce minulého týdne mluvili o tom, že dohoda o mezinárodní pomoci Kypru počítá s prodejem „nadbytečné“ zásoby zlata za přibližně 400 milionů eur, aby tak země pomohla financovat část svého záchranného programu. Mluvčí kyperské centrální banky ale následně celou záležitost dementoval a dodal, že takový druh rozhodnutí nepřísluší politikům, ale zůstává na rozhodnutí nezávislé bankovní rady kyperské centrální banky.

Ještě ostřejší slovník zvolil guvernér kyperské centrální banky Panicos Demetriades. „V současnosti probíhá útok na nezávislost centrální banky Kypru. Vláda zřejmě uzavřela závazek ohledně prodeje státního zlata bez konzultace s centrální bankou, „upozornil šéf kyperské centrální banky. Demetriades navíc přiznal, že se v poslední době setkal s opakovanými zásahy do rozhodování centrální banky ohledně restrukturalizace problémového bankovního sektoraa že se jemu a jeho rodině vyhrožovali zabitím.

„Máme tu v současnosti problém, a je to významný problém,“ uvedl dnes kyperský ministr financí Haris Georgiades. „Vláda udělá vše proto, aby zajistila hladkou spolupráci mezi všemi rozhodujícími institucemi,“ dodal v nepřímé odpovědi na slova guvernéra centrální banky o míchání se do nezávislosti tvůrců měnové politiky.

Brusel se podle všeho nechce míchat do rozhodování se kyperských politických špiček. Šéf tzv.. Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pátek k tomuto tématu uvedl, že rozhodnutí zůstává na samotné zemi. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi potvrdil, že instituce celou záležitost monitoruje.

Zlato se včera propadlo na nejnižší úroveň od roku 2011, což nehraje do karet kyperské vládě ohledně zpeněžení svých rezerv. Kyperský ministr financí si myslí, že jde částečně io důsledek spekulací o tom, že Kypr chce zlato prodávat. Kypr měl podle informací World Gold Council ke konci března 13,9 tun zlata, jeho hodnota činila 696,6 milionu americkcých dolarů.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.