Příští rok bude ještě těžší, tvrdí španělský premiér Rajoy

Španělský premiér Mariano Rajoy varoval obyvatele, že rok 2013 bude „ještě těžší“ než současný, který pro mnohé znamenal výrazné zhoršení finanční situace. Informovala o tom agentura DPA.

Španělský parlament schválil rozpočet na příští rok

Premiér na tiskové konferenci v pátek uvedl, že „chápe netrpělivost a dokonce zklamání“ běžných Španělů, jejichž možnosti ovlivňuje rozsáhlá recese a přes 25-procentní nezaměstnanost.

Varoval však, že bez škrtů ve výdajích by rozpočtový schodek přesáhl 11 procent hrubého domácího produktu (HDP) a situace by se stala neudržitelnou. „Kdo by nám pak půjčil?“ zeptal se novinářů.

Premiérův koktejl zachránil Španělsko

Rajoy dodal, že kombinace reforem a úsporných opatření, které zavedla jeho vláda, pomohla zachránit Španělsko před bankrotem. A vyjádřil naději, že ve druhém pololetí příštího roku zaznamená krajina zlepšení ekonomické situace.

Zatím Španělsko nemuselo požádat o pomoc pro celou ekonomiku, i když získalo úvěr v hodnotě 39,5 miliardy eur na podporu bankovního sektoru.

„Vláda nepovažuje takovou žádost (o celkový záchranný úvěr) v současné situaci za nezbytnou,“ dodal Rajoy, do budoucna však tuto možnost nevyloučil.

Za rok 2012 by měla španělská ekonomika klesnout o 1,5 procenta a vláda počítá s poklesem iv následujícím roce i když ten by měl být mírnější, a to zhruba o 0,5 procenta. Evropská unie je však pesimističtější a odhaduje, že pokles HDP v roce 2013 dosáhne 1,4 procenta.

zdroj aktualne.atlas.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.