Polsko opět uvažuje o vstupu do eurozóny

Polský premiér Donald Tusk naznačil, že jeho země by se brzy opět mohla začít usilovat o přijetí eura, informovala agentura Reuters. V opačném případě by totiž Varšava riskovala, že zůstane na periferii Evropské unie (EU).

Polsko se vzhledem k turbulence vyvolané dluhovou krizí eurozóny vyjadřovalo v poslední době k perspektivě přijetí společné měny zdrženlivě. Mezi polskými lídry se však objevily obavy, že země zůstane mimo „jádra“ Evropy, protože eurozóna přijímá dalekosáhlá rozhodnutí, která mají pomoci řešit dluhovou krizi a stabilizovat situaci. Mezi ně patří například tohtotýždňové rozhodnutí týkající se rozšíření kompetencí Evropské centrální bance (ECB) z důvodu dohledu na bankami v eurozóně.

Tusk uvedl, že Polsko stojí před rozhodnutím, „jestli se stane částí srdce Evropy, které se bude sjednocené kolem ekonomicko-finanční osy, jejíž jádrem bude společná měna, nebo se stane spíše okrajovým státem se svou vlastní měnou“. Dodal, že vstup do eurozóny je i tak možný až za několik let, ale Polsko by se mělo rozhodnout, zda chce přijmout euro v příštích měsících, jinak mu může tato možnost „odplout“.

Vládní zdroj pro agenturu Reuters uvedl, že vláda by mohla jako datum vstupu do eurozóny určit rok 2017, což by znamenalo, že Polsko by příští rok muselo vstoupit do takzvané čekárny na euro, což znamená, že jeho měna by se stala součástí systému výměnných kurzů ERM II, ve kterém musí být měna kandidátské země minimálně dva roky před přijetím společné měny.

Ministr financí Jacek ROSTOWSKI však upozornil, že přijetí eura nebude jednoduchou záležitostí. „Polsko vstoupí do eurozóny okamžitě, jak to bude možné, ale i prospěšné a bezpečné pro Polsko. Dodal, že eurozóna musí pokročit v systematické přestavbě a Polsko bude muset také hodně udělat, aby splnilo podmínky vstupu. Informovala o tom agentura Reuters.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.