Představenstvo MMF rozhodne o pomoci Kypru v následujících týdnech

Představenstvo Mezinárodního měnového fondu (MMF) rozhodne o možné finanční pomoci Kypru v následujících týdnech. Informovala o tom dnes agentura RTTNews s odvoláním na prohlášení generální ředitelky fondu Christine Lagardeová.

Ministři financí eurozóny v noci na dnešek schválili záchranný plán pro Kypr, díky kterému se ostrovní stát vyhne bankrotu. Plán počítá s uzavřením druhé největší kyperské banky Leiki, známé pod názvem Popular Bank, a také se spoluúčastí velkých klientů, akcionářů a majitelů dluhopisů na záchranném programu. Na rozdíl od předchozího návrhu se však nebudou plošně zdaňovat všechny vklady v bankách, ale pouze nezabezpečené vklady nad 100.000 eur.

„Tým odborníků z MMF a jejich evropští partneři, kteří jsou již na Kypru, nyní dokončí technické detaily záchranného plánu,“ řekla Lagardeová. Dodala, že na základě těchto detailů pak představenstvo fondu rozhodne o finanční pomoci Kypru.

Podle šéfky MMF záchranný balíček představuje trvalé a komplexní řešení základních problémů Kypru a pomůže zemi dostat dluhy na udržitelnou úroveň.

Jeroen Dijsselbloem, šéf Euroskupiny, neformálního sdružení ministrů financí eurozóny, odhaduje, že zdanění nepojištěných vkladů v bance Leiki nad 100.000 eur přinese do záchranného programu zhruba 4,2 miliardy eur.

Mezinárodní věřitelé poskytnou ostrovu úvěr ve výši 10 miliard eur, pokud Kypr splní všechny podmínky. Jednou z nich je rozdělení banky Leiki na špatnou a dobrou banku. Dobrá banka se přesune do Bank of Cyprus a špatná se postupně zavře.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.