Osobní bankrot může být cestou z dluhové pasti

Téměř neustále jsme ze všech stran bombardováni reklamou na výhodné půjčky. Život na dluh se tak stal zcela běžnou záležitostí, nakonec pořídit si vytouženou věc bez čekání je fajn. Bohužel v poslední době také přibývá osob, které to s úvěrováním lidově řečeno přeženou, následně řeší půjčku půjčkou a dostávají se do dluhové pasti. Cestou ven je pak pro mnohé osobní bankrot.

Díky insolvenčnímu zákonu může o tzv. oddlužení požádat každá fyzická osoba, jejíž dluhy nevznikly podnikáním. Žádost o oddlužení je nutné podat na příslušném soudu. V případě, že bude vaše žádost schválena, jsou vaše dluhy sjednoceny a věřitelé dostanou zpět alespoň část svých finančních prostředků.

Žádost o oddlužení bývá soudem zpravidla schválena lidem, kteří mají stabilní zaměstnání a jsou

schopni během následcích pěti let uhradit alespoň 30 % svých závazků. Na druhou stranu soud žádost o oddlužení pravděpodobně zamítne, pokud v ní spatří nepoctivé úmysly žadatele nebo v případě, kdy nabude dojmu, že dlužník nepřistupuje ke svým závazkům s rozmyslem.

Pokud soud schválí vaši žádost o oddlužení,může vám nařídit prodat svůj majetek, event. Vám povolí splátkový kalendář a vy následujících pět let budete své dluhy splácet. Z vašich příjmů vám zůstane zákonem stanovené minimum a zbytek půjde na úhradu dluhu.  Osobní bankrot může být řešením potíží pro lidi, kteří se z nějakého důvodu dostali do dluhové pasti. Vždy je však lepší se podobným problémům vyhnout a půjčovat si s rozmyslem.

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.