Obama v úzkých, republikáni ho nechtějí poslouchat

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vyjádřil pochybnosti o tom, že bude možné dokončit dohodu s představiteli Republikánské strany včas na to, aby se zabránilo prudkým rozpočtovým škrtům, které vstoupí v platnost 1. března. Prezident se s republikány spoří o způsobu, jakým by se mělo škrtům vyhnout.

Obama požaduje, aby jakákoli dohoda kromě úspor na výdajové straně rozpočtu obsahovala i zvýšený příjem prostřednictvím zrušení daňových výhod, které nejsou dostupné všem Američanům.

Republikáni však nesouhlasí a tlačí prezidenta k tomu, aby více šetřil na státě. „V této chvíli se stále snažíme s republikány dohodnout a přesvědčit je, že jejich postoj není dobrý pro ekonomiku a není dobrý ani pro běžné lidi. Ať se nám však podaří nimi pohnout tak, aby včas udělali správné rozhodnutí, to nevíme,“ řekl Obama v rozhlasovém rozhovoru. Naznačil tak, že Bílý dům se připravuje na možnost, že by se termín na dohodu nestihl.

V případě, že politici do 1. března nenajdou shodu, spustí se lavina automatických škrtů ve státním rozpočtu v celkové hodnotě 85 mld.. USD. Během několika měsíců by kvůli nim mohli o práci přijít tisíce Američanů. Pozornost se také okamžitě přesune na další termín, kterým je 27. březen, kdy vyprší platnost dohody o financování vlády. Čím déle se také bude spor mezi prezidentem a republikány natahovat, tím déle budou odkládat další priority, jakými jsou kontrola zbraní nebo imigrační reforma.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.