V oběhu je ode dneška nová pětieurovka

V eurozóně zavedou od čtvrtka 2. května novou pětieurovou bankovku ze série Evropa. Do oběhu se dostane tradičně přes banky a bankomaty. Dnes o tom informovala mluvčí kanceláře guvernéra Národní banky Slovenska Petra Pauerová.

Pětieurovou bankovku ze série Evropa zavádí Eurosystém, který tvoří Evropská centrální banka (ECB) a národní centrální banky zemí eurozóny. Pětieurovky první série budou i nadále platit spolu s novými bankovkami a postupně je budou stahovat z oběhu. Ukončení jejich platnosti oznámí v předstihu, ale i po tomto datu si zachovají svoji hodnotu a budou se dát vyměnit v centrálních bankách eurozóny bez časového omezení, informovala Pauerová.

Od zavedení první série eurobankovek uplynulo již více než deset let, podle Pauerové pětieurová bankovka série Evropa těží z pokroku v technologii výroby bankovek. Nová pětieurovka obsahuje několik nových a zdokonalených ochranných prvků. Ve vodoznaku a hologramu je zobrazen portrét Evropy, postavy z řecké mytologie, po které je tato série bankovek pojmenovaná.

Nápadné „smaragdové číslo“ mění barvu ze smaragdových na tmavomodrou a vytváří světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů. Na levém i pravém okraji bankovky jsou krátké vystupující čárky, které usnadňují její identifikaci i pro zrakově postižené. Všechny tyto ochranné prvky se nacházejí na lícní straně nové bankovky a dají se jednoduše ověřit hmatem, pohledem a nakloněním.

Podle Pauerová by mohly být tyto znaky součástí všech bankovek série Evropa. Informace o nové bankovce si mohou lidé podívat i na připraveném videu Euro: Naše měna, které je k dispozici v 22 jazycích. Najít ho mohou na internetových stránkách ECB a na stránce novatvareura.eu.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.