Němečtí politici si na pomoc Kypru kladou podmínky

Němečtí zákonodárci podpoří finanční pomoc pro Kypr pouze za předpokladu, že se země pustí do boje s praním špinavých peněz a zavede strukturální reformy. V neděli to dva z nich vyhlásili pro deník Die Welt. Kypr již o finanční pomoc EU a Mezinárodní měnový fond (MMF) požádal, no Berlín, který zastává roli pokladníka unie, zatím toto rozhodnutí neschválil. Problémy země jsou totiž důsledkem navázání její bank na krizí postižené Řecko, v Německu se kromě toho hodně diskutuje io tom, že Kypr jako daňový ráj využívají bohatí Rusové.

„S našimi evropskými partnery jsme názorově jednotní, na pomoc Kypru prostřednictvím Evropského mechanismu pro stabilitu (ESM) však nelze použít žádný z dohodnutých procesů. Jedno je kromě toho jasné: bez zavedení efektivních kontrol proti praní peněz a urgentně potřebné strukturální reformy se o finanční pomoci nemusíme vůbec mluvit, „řekl novinářům šéf předvolební kampaně koaliční strany FDP Rainer Brüderle. O tom, že se Berlín nenechá dotlačit do žádného rozhodnutí, se už vyjádřil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Kancléřka Angela Merkelová musí o potřebnosti pomoci Kypru přesvědčit nejen členů koalice, ale i opoziční stranu SPD, bez její podpory totiž dohoda není možná. SPD dosud kroky kancléřky na podporu eurozóny podporovali, v případě Nikósie však vyjadřují výhrady. „Kypr je postaven na obchodním modelu, který ubližuje nám všem, a přesto ho má EU zachraňovat. SPD to nepodpoří. Existují hranice,“ prohlásil pro deník Die Welt vysoký představitel strany Johannes Kährs. Podporu finanční pomoci Kypru nevyjadřují ani němečtí voliči.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.