Německo přesune značnou část zlata ukrytého v zahraničí domů

Německá centrální banka chce do roku 2020 přesunout značnou část zlatých prutů, které má uložené v USA, Británii a ve Francii, zpět domů. Přísně střežená operace potrvá zhruba osm let, konstatuje agentura AP.

Bývalá Německá spolková republika během studené války přesunula většinu svých zlatých rezerv do zahraničních bank pro obavy, že by mohly padnout do rukou Sovětského svazu. Nejvíce, přesněji 66% zlatých rezerv, si Německo uložilo v USA, 21 % v Británii a 8 % ve Francii. Hlavním důvodem, proč si Německo vybralo právě tyto země, jsou tamní burzy, na kterých se obchoduje se zlatem, takže v případě potřeby by mohlo své pruty bez problémů vyměnit za zahraniční měny.

Po dokončení přesunu bude polovina z 3400 tun německých zlatých rezerv, jejichž hodnota při současných cenách zlata představuje 183 miliard USD (137,83 miliardy eur ) , uložených ve Frankfurtu nad Mohanem, 37 % z nich zůstane v New Yorku a 13 % v Londýně. To znamená, že z Francie se všechno německé zlato vrátí domů, protože obě země prošly před 10 lety na společnou evropskou měnu.

Centrální banka Deutsche Bundesbank přesunem reaguje na kritiku nezávislého spolkového úřadu auditorů, který dospěl k závěru, že nemá dostatečně pod dohledem zlaté rezervy ukryté v zahraničí. Podle tohoto úřadu by měla centrální banka pravidelně provádět kontroly zlata uloženého v cizích bankách.

Z bezpečnostního hlediska budou tyto operace probíhat s maximálním utajením, proto centrální banka žádné informace neposkytla a neposkytne.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.