Na trhu zavládla výprodejová vlna

První obchodní den tohoto týdne se nesl ve výprodejové duchu. Na konci minulého týdne se dostali některé indexy přes své důležité psychologické úrovně, ale hlavně politická nestabilita v Evropě v pondělí pořádně otřásla obchodováním. Negativní zprávy pocházeli především ze Španělska, kde se nezaměstnanost zvýšila na konci ledna 2013, oproti předchozímu měsíci o 132 055, celkem až na 4.98 milionů nezaměstnaných. Dále španělský premiér Mariano Rajoy Brey čelí obviněním z korupce za přijetí ilegálních hotovostních plateb, které však samozřejmě popírá.

Tyto informace se v zemi se 4. největší ekonomikou v Eurozóně, promítly i do zvýšení výnosu desetiletých vládních dluhopisů na úroveň 5.42%. Růst výnosu zaznamenaly i italské dluhopisy, konkrétně na úroveň 4.47%. Způsobilo to zveřejnění výsledků předvolebního průzkumu v Itálii, kde se zvýšily šance bývalého premiéra Silvia Berlusconiho na znovuzvolení ve únorových parlamentních volbách. Nejistotu cítit i před blížícím se zasedáním ECB, které se uskuteční tento čtvrtek. Podle předpokladů zůstane základní úroková sazba na úrovni 0.75%. Totéž platí o Bank of England, která zřejmě ponechá úrokovou sazbu na úrovni 0.5%. Z Velké Británie dnes přišel také zajímavý údaj z oblasti stavebnictví, kde PMI stavebního sektoru, který je měsíčním měřítkem aktivity v tomto odvětví, nenaplnil očekávání v podobě růstu na 49.7 bodů a stagnoval na úrovni 48.7 bodů.

Evropské akciové trhy se na základě těchto informací dnes propadly nejvíce za poslední 3 měsíce: DAX -2.4%, FTSE100 -1.6%, CAC40 -2.9%. Celoevropský index Stoxx Europe 600 klesl o 1.5%, což je největší propad od října 2012 a uzavřel na úrovni 283.9 bodů. V návaznosti na dnešní zprávy z Evropy, společná evropská měna v pondělí ztratila až něco přes 1% a dostala se na úroveň 1.3516 EURUSD.

Akcie v USA také klesly, když index S & P 500 zaznamenal největší propad od začátku roku, když někteří investoři začali vybírat zisky po minulý týden maximech. Z makrodat uvádíme, že tovární objednávky se zvýšily pouze o 1.8%, oproti předpovědi 2.3% a situace v Evropě byla pro investory také zklamáním. Výprodejové tlak se projevil iv poklesu americké ropy WTI o 1.52%, na hodnotu 96.27 USD / barel. Americké benchmarky uzavřeli v červeném: S & P500 -1.15%, DJIA -0.92%, NASDAQ -1.51%.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.