Lagardeová ocenila pokrok Irska a naznačila, že ECB může snížit úroky

Mezinárodní měnový fond (MMF) udělá vše, aby pomohl Irsku dokončit záchranný program a vrátit se na světové dluhopisové trhy. Uvedla dnes generální ředitelka fondu Christine Lagardeová, která zároveň pochválila vládu v Dublinu za plnění úvěrových podmínek. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Ministři financí eurozóny tento týden požádali MMF, který je jedním z věřitelů, spolu s Evropskou unií (EU) a Evropskou centrální bankou (ECB), aby pomohl Irsku a Portugalsku při návratu na finanční trhy po vyčerpání splátek ze záchranných úvěrů.

Lagardeová po setkání s irským premiérem endem Kennym připomněla, že zelený ostrov již splnil dvě třetiny z podmínek úvěru – výrazně zredukoval rozpočtový schodek a zavedl požadované reformy i úsporná opatření. Ještě však musí ozdravit svůj bankovní systém a dotáhnout dokonce jeho reformu.

MMF a státy eurozóny poskytly Irsku v roce 2010 záchranný úvěr ve výši 85 miliard eur a koncem tohoto roku by z něj mělo dostat poslední splátku. Ekonomika země přitom už dva roky roste a i zaměstnanost se po letech konečně začala zvyšovat.

Vláda v Dublinu věří, že ji věřitelé i po vyčerpání půjčky podpoří a pomohou zemi při návratu na dluhopisové trhy.

Lagardeová konstatovala, že fond je otevřený vůči návrhům, termínem a podmínkám tzv.. strategie exitu, tedy ukončení úvěru a postupného návratu na trhy. Odborníci MMF prozkoumají všechny možnosti, jak Irsku usnadnit tento návrat. Všechny návrhy však musí být v souladu s mandátem MMF, kterému pravidla zakazují prodlužovat splatnost úvěrů. A právě o této možnosti se momentálně diskutuje na evropské úrovni.

Generální ředitelka fondu připomněla, že Evropa by měla učinit vše, co je v jejích silách a asistovat Irsku i Portugalsku při návratu na dluhopisové trhy.

Irsko je na rozdíl od Řecka „úspěšným projektem“ a ukázkovým příkladem, že záchranný úvěr a konsolidační opatření mohou krajinu dostat z dluhové krize.

Lagardeová během návštěvy v Irsku konstatovala, že celá Evropská unie má za sebou náročné období. Od loňského léta unie vyvinula obrovské úsilí, aby vyřešila dluhovou krizi eurozóny a podařilo se jí uklidnit situaci na finančních trzích. Ale teď musí podniknout další kroky, aby se vyrovnala s „důvěrně známými základními problémy“.

Podle Lagardeová ECB by měla přizpůsobit svou měnovou politiku situaci v eurozóně. Domnívá se, že banka má stále prostor pro manévrování (i když jen omezený) a může ještě snížit úrokové sazby. Pro ilustraci, klíčový úrok ECB se momentálně nachází na úrovni 0,75%.

Eurozóna možná potřebuje vyšší míru inflace a růst platů v zemích jako je Německo a nižší úrokové sazby ECB, které by státům na jihu bloku pomohly dosáhnout oživení ekonomiky, dodala Lagardeová.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.