Kypr by se už neměl opakovat, tvrdí Frieden

Eurozóna musí mít právo zasáhnout dříve, než státy v problémech požádají o pomoc, uvedl dále lucemburský ministr financí Luc Frieden

Způsob řešení krize na Kypru, včetně konfiskace části bankovních vkladů byl výjimečný av budoucnu by se neměl opakovat. Prohlásil to v pondělí lucemburský ministr financí Luc Frieden. Měnová unie podle něj potřebuje nové pravomoci, aby mohla zasáhnout dříve, než státy v problémech požádají o pomoc.

„Kypr by se v budoucnu neměl opakovat. Kypr jsme řešili ad hoc způsobem a mělo by to tak zůstat,“ řekl Frieden. Podle něj, pokud se země dostanou do problémů, „musíme mít možnost zasáhnout i bez formální žádosti jejich vlád,“ uvedl dále Frieden. „Musíme být schopni intervenovat bez toho, abychom čekali, dokud 17 zemí přijme konečné rozhodnutí,“ zdůraznil lucemburský ministr.

Eurozóna schválila Kypru úvěrový program v částce 10 mld.. eur. Celkové náklady záchrany země před bankrotem však představují 23 mld.. eur. Kypr proto potřebuje sehnat vlastními silami 13 mld.. Vláda v Nikósii plánuje podstatnou část této sumy získat restrukturalizací přebujelého bankovního sektoru a mimořádným zdaněním bankovních vkladů nad 100 tis. eur.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.