Kyperské banky zůstanou zavřené až do čtvrtka

Kyperské banky zůstanou zavřené až do čtvrtka (21.3.), Oznámila dnes kyperská centrální banka. Cílem je zabránit nájezdům střadatelů na banky a odlivu miliard eur do zahraničí v reakci na minulý dohodu eurozóny o podmínkách záchranného úvěru pro Kypr.

Odložení otevření bank zároveň vytvoří prostor pro parlament na případné úpravy v odvodech z bankovních vkladů. Informovala o tom agentura AP.

Původní dohoda eurozóny, která počítá s odvodem z vkladů i pro drobné střadatele, pobouřila Kypřanů a kritika na ni se snesla i z dalších evropských států. Na základě dohody ministrů financí eurozóny, v jejímž rámci Kypr získá záchranný balík za 10 miliard eur, se budou muset na záchraně ekonomiky podílet i majitelé bankovních vkladů. Pro střadatele s vklady do 100.000 eur bude odvod představovat 6,75% a pro majitele vkladů nad 100.000 eur to bude 9,9%.

Mluvčí Národní banky Kypru Aliki Stylianuová dnes oznámila, že banky, které jsou dnes zavřené pro státní svátek, zůstanou zavřené i další dva dny. Kyperští poslanci chtějí nejdříve prodiskutovat možnosti zmírnění důsledků pro drobné střadatele, než přistoupí k hlasování o podmínkách dohody. To se mělo původně uskutečnit dnes, ale právě pro možnost změny výšky odvodů se přesunulo na úterý (19.3.).

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.