Kyperské banky se otevřou s přísnými omezeními

Striktní pravidla pohybu kapitálu mají podle vlády trvat jen několik dní, podle expertů ale budou trvalé.

Kyperská centrální banka zavedla přísná opatření pro kontrolu pohybu kapitálu, kterými se budou muset řídit všechny banky na ostrově. Ty své pobočky po téměř dvou týdnech otevřou ve čtvrtek, předpokládá se přitom, že mnozí obyvatelé ostrova se budou snažit v panice dostat ke svým penězům.

Striktní pravidla pohybu peněz kyperské ministerstvo financí představilo ve středu. Výběry hotovosti stát od čtvrtka omezí na maximálně 300 eur denně, zakázáno bude proplácení šeků a firmy budou smět převádět finance do zahraničí pouze tehdy, pokud dokáží, že platí za dovážené zboží nebo služby. Centrální banka bude sledovat všechny obchodní transakce převyšující hodnotu 5 000 eur a individuální přezkoumávat převody ve výši 200 tis. eur a více. Lidé budou moci ze země vyvézt maximálně 3 000 eur v hotovosti. Opatření mají zabránit odlivu financí z ostrova, což by mohlo hlouběji poškodit ekonomiku země. Jelikož dohoda s mezinárodními věřiteli o finanční záchraně Kypru zahrnuje i určité ztráty hodnoty bankovních vkladů, předpokládá se, že střadatelé po čtvrtečním otevření bank podlehnou panice a budou se zoufale snažit vybrat své peníze.

Státní úřady na Kypru trvají na tom, že přísná kontrolní opatření budou jen velmi krátkodobé. „Smysluplnost opatření budeme prověřovat každodenně a pokud uvidíme možnost jejich zmírnit, uděláme to,“ prohlásil ve středu šéf interního auditu kyperské centrální banky Yiangos Demetriou.

Odborníci jsou však skeptičtí, protože podle nich bude těžké opatření zrušit, pokud hospodářská krize na ostrově bude přetrvávat. „Toto v žádném případě nepotrvá jen sedm dní. Tato opatření budou permanentní dokud se hospodářství neozdraví,“ reagoval generální tajemník mezinárodní bankovní asociace IBOS Bob Lyddon. Zavedení kontroly pohybu kapitálu také podle některých ekonomů vytváří hrozbu druhořadých „kyperského eura“, protože prostředky zablokované na ostrově budou mít nižší hodnotu než ty, které je možné běžně utrácet v zahraničí.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.