Kazimír: Kypr se zaváže k výměně informací v daňové oblasti

Slovensku se do memoranda o porozumění s Kyprem podařilo prosadit důležitou klauzuli, podle níž se tato země zaváže plnit své závazky ohledně výměny informací v daňové oblasti. Po dnešním zasedání ministrů financí eurozóny v Dublinu o tom informoval ministr financí ČR Peter Kazimír.

„To bylo pro nás klíčové už od minulého roku a podařilo se nám to dosáhnout,“ zdůraznil. Euroskupina dnes v Dublinu schválila detaily zahraniční pomoci Kypru. Výše programu bude maximálně 10 miliard eur. Mezinárodní měnový fond (MMF) přislíbil účast na financování ve výši 1 miliardy eur, zbylých 9 miliard eur půjde z Evropského mechanismu pro stabilitu (EMS). Půjčka nebude mít negativní vliv na schodek veřejných financí ani dluh jednotlivých členských států.

Kypr bude muset zprivatizovat majetek, zvýšit daně z příjmu právnických osob, zvýšit spotřební daně na pohonné hmoty, dodatečně zdanit majetek či o 100% zvýšit daň z kapitálu. Dojde také k redukci podpory bydlení, snížení počtu učitelů a dalších výhod státních zaměstnanců. Země se nevyhne ani zdanění penzí a zvýšení věku odchodu do důchodu.

„Byznys model, založený na nízkých daních, umožňující podnikání přes schránkový firmy a přebujelá bankovním sektoru, skončil,“ zhodnotil Kazimír. Přestože je Kypr členem Evropské unie (EU), je podle něj zřejmé, že dosud fungoval jako daňový ráj. „Teď čeká Kypr náročné období. Slovensko věří, že přijaté řešení pomůže Kypru transformovat svoji ekonomiku a osvojit si nový, udržitelný model rozvoje,“ dodal šéf resortu financí.

Konsolidace, strukturální reformy a boj proti daňovým únikům na Slovensku nejsou podle Kazimír samoúčelné. „Musíme zabránit tomu, aby důvěra, kterou jsme na finančních trzích au evropských partnerů získali právě důvěryhodnou konsolidací, byla poškozena a důsledky aby nesli lidé na Slovensku,“ zdůraznil ministr.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.