Kazimír: V Evropě není prostor pro daňové ráje

Evropa by podle slovenského ministra financí měla mít dohodu, že subjekty podnikající v zemích z budoucí „Černé listiny jurisdikcí daňových rájů“ by byly sankcionovány například vyloučením z evropských veřejných zakázek.

V Evropě není prostor pro daňové ráje. Slovenský ministr financí Peter Kazimír to prohlásil na pondělní mezinárodní konferenci na téma boje proti podvodům a daňovým únikům, která se konala v Helsinkách za účasti více ministrů financí zemí eurozóny, OECD a odborníků na daně. „Měli bychom se v rámci Evropy dohodnout, že subjekty podnikající v zemích z budoucí“ Černé listiny jurisdikcí daňových rájů „by byly sankcionovány například vyloučením z evropských veřejných zakázkách,“ řekl podle informací zveřejněných ministerstvem financí Kazimír. Jak dále dodal, ekonomická krize ještě více zvýraznila potřebu efektivních daňových systémů. „Daňové úniky a daňové podvody jsou hlavní překážkou k dosažení efektivní a sociálně spravedlivé fiskální konsolidace. Státní kasa nelze konsolidovat, když je děravá“ uvedl Peter Kazimír.

Účastníci mezinárodní konference se podle slovenského ministerstva financí shodli na tom, že daňové podvody a daňové úniky nejsou problémem pouze národním, ale mají mezinárodní charakter. V rámci Evropské unie se přitom objem daňových úniků odhaduje na tisíc miliard eur. „Je nezbytné, aby jednotlivé země Evropy mohli využívat automatickou výměnu daňových informací tak, aby fungovala efektivně. Jednotlivé členské země by se měly dohodnout na minimálních standardech v případě správy daní,“ přibližuje shodu účastníků konference resort financí.

Podle finské ministryně financí Jutty URPILAINENOVÁ je nezbytná v boji proti daňovým únikům a daňovým podvodům užší koordinace na evropské úrovni. „V boji proti daňovým únikům bojujeme na obranu spravedlnosti daňových systémů a konkurenceschopnosti našich ekonomik,“ uzavřel eurokomisař Algirdas Šemeta. V rámci diskuse na pondělní konferenci podle ministerstva financí zazněly i otázky týkající se bankovního tajemství, ale i odtajnění schránkových firem.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.