Japonská centrální banka zdvojnásobila svůj inflační cíl

Japonská centrální banka (BOJ) v úterý podle očekávání zdvojnásobila svůj inflační cíl na 2%, ačkoli dva členové jejího představenstva s tímto rozhodnutím nesouhlasili. Banka o tom informovala ve společném prohlášení s japonskou vládou. Na podporu ekonomiky se BOJ také zavázala nakupovat aktiva bez určení finančního stropu, čímž překvapila trhy. Ty totiž očekávali jen další přírůstkové zvednutí dosud platného limitu 101 bil. JPY v programu půjček a nákupu aktiv.

Zvýšení inflačního cíle je výsledkem tlaku premiéra Sinz Abeho na odvážnější kroky k zastavení deflace a recese, které trápí japonskou ekonomiku. Dvouprocentní inflaci přitom Japonsko od konce 90. let minulého století zaregistrovalo jen během několika málo měsíců. Nový inflační cíl bude nadále prostředkem politického tlaku na BOJ, od které Abe očekává další ekonomické pobídky. Podle zdrojů blízkých situaci bude muset guvernér Masaaki Širakawa podávat hospodářské radě vlády pravidelné hlášení o postupu při dosahování cíle. Po skončení jeho funkčního období v dubnu se očekává, že premiér na jeho místo dosadí někoho, kdo je agresivnímu uvolňování politiky naklonenejší. Současný guvernér BOJ totiž tvrdí, že jen měnová politika sama o sobě krajinu z deflace nevysvobodí.

Tokio přitom už ohlásilo zvýšení rozpočtových výdajů na podporu ekonomiky. Premiérových masivní pobídky však Japonsku pravděpodobně pomohou jen dočasně a Abe se nevyhne politicky složitějším reformám, jako například deregulaci chráněných odvětví, jakým je například zemědělství, tvrdí analytici.

V očekávání dalšího kroku centrální banky za poslední dva měsíce japonský jen (JPY) klesl o 13% na nejnižší úroveň za 2 a půl roku. V očekávání, že slabší jen pomůže exportním ziskem korporací jako Nissan nebo Canon, akcie na tokijské burze také stouply o pětinu.

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.