Hospodářský růst USA by letos mohl příjemně překvapit

Hospodářský růst USA by mohl letos překonat očekávání, chřadnoucí trh práce však vyžaduje neustálou podporu měnové politiky. Prohlásil to v pondělí Dennis Lockhart, prezident pobočky americké centrální banky (Fed) v Atlantě.

Lockahrt své vyjádření opírá o sílící sektory, jako jsou bydlení, prodej automobilů, produkce a výzkum energie. Tyto faktory podle něj mohou posunout americkou ekonomiku za hranice aktuálního předpokladu směrem k hodnotě 2 až 2,5%. „Pokud bude vývoj pokračovat současným směrem a podaří se vyhnout některým překážkám na cestě, zejména politické krizi kolem fiskálních rozhodnutí, růst by se mohl zrychlit,“ prohlásil Lockhart na konferenci na univerzitě v Tennessee. Dodal, že současné tempo růstu však nedokáže kompenzovat pokles zaměstnanosti a naznačil, že Fed bude muset zachovat svůj stimulační program kvantitativního uvolňování po větší část roku.

Výhled inflace je v současnosti mírný a Fed ještě nedosáhl úrovně, kdy potenciální náklady spojené s kvantitativním uvolňováním převyšují možné výhody, řekl Lockhart. „S přihlédnutím k výhledu a s ním spojená rizika bych neměl problém, pokud by Fed při současných opatřeních setrval minimálně do druhé poloviny roku,“ dodal.

Ozdravování americké ekonomiky je od krize v roce 2008 pomalé a nezaměstnanost se snižuje jen pomalu, přičemž v současnosti dosahuje 7,9%. Centrální banka se proto nedávno zavázala pokračovat v podněcování ekonomiky a udržovat úrokové sazby blízko nuly dokud míra nezaměstnanosti neklesne na 6,5%, za předpokladu, že se z kontroly nakonec již inflace.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.