Hollande: Daňové ráje je třeba odstranit

Francouzský prezident François Hollande ve středu vyzval ke zrušení všech daňových rájů v Evropě i na celém světě. Podle Hollanda, jehož administrativou aktuální otřásají finanční skandály po zveřejnění informací o tajných kontech, je třeba vyhlásit „nelítostný boj úniku peněz, hrabivosti a tajným financím“.

Šéf Elysejského paláce se domnívá, že daňové ráje musí být odstraněny, protože je to „podmínkou záchrany pracovních míst“. Francouzský prezident zároveň ohlásil vytvoření speciálního úřadu prokurátora, který bude stíhat korupci a daňové podvody. Další vládní úřad přitom bude kontrolovat účty a potenciální střety zájmů ministrů a poslanců. Francouzské banky zároveň budou každoročně povinny zveřejňovat seznamy klientů svých poboček ve světě, „krajinu po zemi“. Jako Hollande dodal, pokud některá odmítne plně spolupracovat, Paříž ji automaticky bude považovat za daňový ráj.

Hollandová socialistická administrativa se snaží všemožně reagovat na skandál, který odstartovala kauza dnes už bývalého ministra rozpočtu Jerome Cahuzaca. Ten pod tlakem důkazů o statisícové tajném kontě ve Švýcarsku musel odstoupit ze své funkce. Pozici vlády zkomplikovalo minulý zveřejnění informací o desetitisících majitelů tajných kont v daňových rájích, kde měl mít uložené peníze i jeden z lídrů Hollandové volební kampaně.

Prezident proto ještě začátkem dubna přislíbil zpřísnění legislativy s cílem plné průhlednosti ve věci majetku veřejných činitelů. Ministři budou muset do pondělí zveřejnit údaje o svých bankovních účtech. Vláda se takto pokouší reagovat na rapidně upadající veřejnou podporu vlády a prezidenta, který je ve funkci necelý rok.

Hollandová vláda pod tlakem špatné hospodářské situace ve Francii vyhlásila boj neplatičům daní a bohatým, kteří své zisky nezdaňují, nebo zdaňují nedostatečně. Součástí této iniciativy byl i návrh 75-procentní daně na roční zisky převyšující milion eur. Ústavní soud ho však koncem roku 2012 označil za neústavní.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.