Finanční krize dohání Španělsko

Evropské úřady přesunou 35 miliard eur do Španělského fondu na záchranu bank ( FROB ) 15. prosince výměnou za vlnu hromadného propouštění ve čtyřech z nich, včetně znárodnění bank. Uvádí se ve vydání španělských novin El País, z nichž cituje agentura Rueters.

Podle novin rozdělí FROB finanční injekci z eurovalu mezi problematické banky dva týdny poté, co peníze přijdou na jeho účet. Bankám, které stát v květnu poskytl 23,5 miliardy eur, aby ji zachránil před pádem, však bude muset propustit až 6000 z celkového počtu 20.000 zaměstnanců. A NovaGalicia bude muset dát výpověď 2000 z 5800 zaměstnanců, píše El País s odvoláním na zdroje z Evropské unie a bankovní zdroje.

Banka a NovaGalicia se odmítli vyjádřit k článku, podle kterého by měly také zavřít zhruba 1000 poboček.

Další dvě znárodněny banky Catalunya Caixa (CX) a Banco de Valencia se momentálně prodávají, takže o podmínkách finanční pomoci bude FROB informovat jejich kupců, dodávají noviny.

Španělské ministerstvo hospodářství také odmítlo komentovat obsah článku v madridském nedělníku.

Španělsko v červnu požádalo Evropskou unii o finanční pomoc pro banky v zemi, které zápasí s neplácanými úvěry po prasknutí realitní bubliny. Ministři financí eurozóny schválili Španělsku úvěr ve výši 100 miliard eur. V případě, že se informace v El País potvrdí, budou to první peníze, které Madrid dostane ze záchranného balíčku.

zdroj  openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.