O Euru v ČR rozhodnou voliči v referendu, tvrdí premiér

Český premiér Petr Nečas odmítl stanovit termín vstupu jeho země do eurozóny. Předseda české vlády takto reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana, podle kterého by se eurem mohlo na českém území platit do pěti let.

Nečas v pondělí zároveň upozornil, že k přijetí společné evropské měny je potřebný souhlas občanů. Ti by tak museli v referendu potvrdit, že mají zájem o výměnu koruny za euro. Český premiér také podotkl, že situace v eurozóně je „velmi dynamická“ a stanování termínu vstupu do ní by podle něj bylo „chybné“. Takto před rokem přitom český lídr označil rok 2020 za nejbližší možný vstup jeho země do eurozóny.

Vstup do ní v nejbližších letech zpochybnil i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, podle kterého jde ze strany Zemana o „obdivuhodný optimismus“. Jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek zase podotkl, že prezidentovi se to „snadno říká“, protože na to nebude mít „žádný vliv“. Vypsání referenda před vstupem do společné měnové unie nedávno avizovalo i Polsko, které rovněž stále nestanovilo termín výměny zlotého za euro.

Česko se při vstupu do EU v roce 2004 zavázalo euro přijmout, ale pevné datum stanovený nebyl. Euroskeptickou Nečasovu vládu v rezervovaném postoji podporoval i bývalý prezident Václav Klaus. Termín přijetí proto již několikrát měnil. Praha se však do eurozóny i pro aktuální dluhovou krizi nespěchá.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.