Eurozóna by zatím měla schválit Řecku peníze jen na roky 2013-14

Eurozóna by měla tento týden schválit finance pro Řecko na roky 2013 a 2014 a ponechat rozhodnutí o další pomoci na později. Uvedl člen Výkonné rady Evropské centrální banky Jörg Asmussen v rozhovoru pro německou televizi ZDF, ze kterého citují agentury Reuters a RTTNews. Jeho návrh pravděpodobně rozzlobí Mezinárodní měnový fond ( MMF ), který chce trvalé řešení řeckých problémů.

Asmussen v rozhovoru pro ZDF připustil, že Řecko ještě ani v letech 2015 a 2016 nebude mít přístup na finanční trhy. Bude tak potřebovat další pomoc od eurozóny, která však bude spojena s novým balíčkem opatření. Ministři financí eurozóny a generální ředitele MMF Christine Lagardeová budou 20. listopadu na mimořádné schůzi jednat o tom, jak dosáhnout, aby byl řecký dluh udržitelný.

Lagardeová již médiím řekla, že prosazuje schválení trvalého řešení dluhových problémů Řecka, čímž se podle ní ukončí nejistota, a to pomůže nastartovat hospodářský růst. Jinými slovy, fond navrhuje, aby vlády eurozóny odpustili Athénám část dluhu. Ale Německo, které jako největší ekonomika bloku muselo přispět největší částkou na záchranu Řecka, s tím nesouhlasí.

Další možností, jak dosáhnout udržitelnosti řeckého dluhu, je znovu mu snížit úroky ze záchranných úvěrů a prodloužit termín jejich splatnosti. Asmussen v této souvislosti upozornil, že nové a nové úvěry situaci v Řecku neřeší, ale zvyšují jeho zadlužení. Musíme hledat řešení, které nezvýší zadluženost země, například zpětný odkup dluhu, nebo snížení úroků z úvěrů dodal.

zdroj  openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share

Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.