EU žádá eurozónu, aby schválila bankovní dohled

Lídři Evropské unie pravděpodobně podpoří návrh, aby se Evropská centrální banka (ECB) stala dozorovým orgánům nad bankami v eurozóně. Řekl to v pondělí prezident Rady Evropy Herman van Rompuy.

Existuje politická vůle na dohodu, detaily níž by se doladili začátkem příštího roku, potvrdily další představitelé EU, kteří nechtěli být jmenováni. Bankovní unie a úloha ECB v ní budou středem diskuse na summitu lídrů evropských států, který se začne ve čtvrtek 13. prosince. „Vyzývám vlády, aby schválily základní rámec bankovní unie, kterým je právě jednotný mechanismus dohledu“, prohlásil předseda Komise José Manuel Barroso s tím, že lídři EU si nemohou dovolit v této otázce zahálet .

„Stále doufám a jsem přesvědčen, že řešení právního rámce najdeme ještě před Vánocemi, před koncem roku“, řekl van Rompuy novinářům v Oslu, kde jménem EU přebíral Nobelovu cenu za mír. Slavnostního předávání ocenění se zúčastnilo dvacet hlav evropských států, přičemž využili příležitost při obědě prodiskutovat ekonomickou krizi.

Jedním z hlavních odpůrců návrhu, podle kterého by dozor nad bankami měl být úkolem právě ECB, je Německo. Existují pochybnosti, zda centrální banka dokáže nadále zodpovědně vést měnovou politiku eurozóny, když bude mít na starosti i dohled nad téměř 6 000 bankami, což je velmi důkladná a časově náročná práce, řekl minulý týden německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Pracovní skupina evropských ministrů financí ještě musí pracovat na vnitřní spolupráci, prohlásila v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová. „Nejsem přesvědčena, že jsme v Euroskupině už našli správný způsob spolupráce, ale jsme na dobré cestě“, dodala .

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.