Ekonomové varují, blíží se další finanční krize

Ve Spojených státech vzniká další velká investiční bublina, která vyvolá novou katastrofální finanční krizi. Vytváří ji americká centrální banka ( Fed ) svými pokusy podpořit ekonomiku neustálým pumpováním peněz do ekonomiky. Řekli to dva prominentní američtí ekonomové Sheila Bairová a Stephen Roach na konci týdne na konferenci v kalifornské Santa Monice. Informovala agentura ČTK.

Bairová uvedla, že uvolněná politika Fedu v kombinaci s historicky nízkými tržními úrokovými sazbami vytváří na trhu dluhopisů “ bublinu všech bublin „. Bairová byla do loňského roku šéfkou Federální společnosti pro pojištění bankovních vkladů a během finanční krize podnikala důrazné kroky ke stabilizaci a očištění bankovního sektoru.

Spojené státy nyní podle Bairová kvůli nové bublině směřují k finančnímu krachu v podobném rozsahu jako před šesti až čtyřmi lety, kdy praskla bublina hypoték a nadhodnocených cen realit, a to vedlo k těžké krizi finančního sektoru. Tentokrát však bublinu vytvářejí investoři, kteří v důsledku politiky Fedu vyhledávají vyšší a rizikovější výnosy hlavně na trzích dluhopisů, řekla Bairová podle agentury Reuters.

Roach, který přednáší na univerzitě v Yale a je členem vedení banky Morgan Stanley, označil politiku nulových úrokových sazeb a „kvantitativního uvolňování“ za „tikající časovanou bombu“.

Ekonomové a politici se obávají, že politika Fedu může v budoucnu vést k velkým problémům, zejména s inflací, zejména když se Fed neodhodlá k včasnému dokončení své politiky.

zdroj finance.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.