Ekonomika SR dosáhla loni 94% výkonu Českého hospodářství

Zatímco při rozdělení společného československého státu před 20 lety dosahoval výkon slovenské ekonomiky jen zhruba 60% českého hospodářství, v roce 2011 to již bylo 90% a loni až 94%.

Bratislava 6. ledna (ČTK) – Zatímco při rozdělení společného československého státu před 20 lety dosahoval výkon slovenské ekonomiky jen zhruba 60% českého hospodářství, v roce 2011 to již bylo 90% a loni až 94%. Informovala o tom společnost UniCredit Bank Slovakia. „Zejména díky prudkému růstu slovenské ekonomiky v poslední dekádě se nůžky mezi výkonem slovenské a české ekonomiky výrazněji zavřeli,“ uvedla banka.

Za úspěšné dohánění výkonu české ekonomiky vděčí ČR podle společnosti zejména vysoké produktivitě práce, která se zkombinovala s relativně nízkými náklady na pracovní sílu. A to i přesto, že zejména během 90. let minulého století převýšil růst nákladů na práci i růst produktivity. „Privatizace státních podniků a vstup zahraničních investorů v kombinaci s přetrvávající relativně vysokou mírou nezaměstnanosti však v následujících letech držel růst mezd pod kontrolou,“ konstatovala společnost.

V produktivitě práce měřené jako hrubý domácí produkt (HDP) na jednoho zaměstnance doběhla ČR Českou republiku v roce 2007. V současnosti je produktivita práce v ČR přibližně o 10% vyšší než v Čechách. Přitom průměrné náklady práce na jednoho pracovníka na Slovensku nadále výrazněji zaostávají za Českou republikou. V roce 2012 to bylo podle odhadů Evropské komise (EK) o téměř 13% méně.

Cenou za udržení mezinárodní konkurenceschopnosti na Slovensku byl pomalejší růst mezd, který se pravděpodobně projevil i na pomalejším růstu spotřeby domácnosti. Závislost Slovenska od zahraniční poptávky se v průběhu posledních 20 let výrazně zvýšila. Otevřenost slovenské ekonomiky, která je měřena jako součet exportů a importů k HDP, vzrostla ze 117% v roce 1993 na 186% v roce 2012. „Slovensko v současnosti patří mezi nejotevřenější ekonomiky světa,“ konstatovala banka.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.