ECB chce Francouzům utáhnout opasky: Musí snížit deficit v rozpočtu!

Francie musí v tomto roce zredukovat svůj rozpočtový schodek opět pod 3 procent hrubého domácího produktu (HDP). Řekl to v pátek člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Jörg Asmussen. V rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk řekl, že Paříž a Berlín „jako jádro eurozóny mají zvláštní odpovědnost za stabilitu měny a za dodržování paktu stability a růstu EU“.

Asmussen se takto vyjádřil dva dny poté, co francouzský premiér řekl, že jeho zemi se v tomto roce nepodaří zredukovat schodek rozpočtu pod 3 procenta HDP.

„Osobně se domnívám, že je velmi důležité, aby Francie v tomto roce udrželo svůj deficit pod úrovní 3 procent,“ konstatoval Asmussen. Podle něj Německo a Francie musí dát příklad jiným zemím EU. Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault ve středu řekl, že zpomalení ekonomiky znamená, že Francii se v tomto roce nepodaří snížit schodek veřejných financí na 3 procenta HDP z úrovně 4,5 procenta HDP, na které byl v roce 2012. Asmussen dále v pátek uvedl, že ECB si přeje, aby směnné kurzy nadále určoval trh. „V posledních dnech skupina G7 sdružující největší průmyslové státy opět jasně dala najevo, aby směnné kurzy určoval trh a to je pro nás v ECB ideálně,“ konstatoval.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.