Dočkáme se nového historického minima?

Evropská centrální banka se chystá na své první letošní zasedání, na kterém bude hrát nejdůležitější roli opět makroekonomická situace v regionu. Ta není zrovna nejpříznivější, protože nezaměstnanost v eurozóně nadále roste. Z předešlých 11.7% vzrostla v prosinci na 11.8% a nezdá se, že by měla v nejbližší době klesat.

Kromě toho analytici očekávají velmi slabý, pokud vůbec nějaký, hospodářský růst, což určitě situací nenapomáhá.

ECB v minulém roce dvakrát uklidňovala situaci, a to hned v úvodu, když na trhy hodila balíček v objemu 1 mld.. EUR, podruhé po ohlášení programu OMT. Reakce trhů byla okamžitá a pozitivní ai díky tomu jsme zaznamenali několikaprocentní nárůst akciových indexů a nespadly jsme do hlubší recese.

Na čtvrteční konferenci by se tak mohlo udát něco, co by finančním trhům dodalo zas a znova jistotu a zároveň pomohlo nastartovat hospodářský růst. Ideálním řešením se zdá být snížení hlavní úrokové sazby minimálně o 25 bps. na úroveň 0.50%. ECB by tak vyslechla to, co očekávají a chtějí evropské banky. Jejich „názor“ je prezentován na grafu LIBOR-u, který klesá od července roku 2012. To značí, že banky očekávají a byly by rady, kdyby se úroková sazba snížila.

Snížení sazeb by mělo za úkol nastartovat mezibankovní a úvěrový trh, protože finanční prostředky by byly dostupnější. Stejně tak by levnější úvěry mohly vést k novým investicím. Nové investice rovná se nové pracovní příležitosti a nové pracovní příležitosti rovná se vyšší spotřeba. Vyšší spotřeba vede ke zvýšení agregátní poptávky a tím pádem bychom se mohli dočkat silnějšího ekonomického růstu.

Překvapí nás tedy Supermarine na tiskové konferenci, nebo zůstane číslo 0.75% nadále historickým minimem?

Přikláníme se spíše k názoru, že úroková sazba nižší nepůjde, ale Draghi by mohl vytáhnout z rukávu nějaký jiný trumf. Nechme se překvapit …

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.