Dluhové problémy USA a Evropy ohrožují světovou ekonomiku

Neúspěch jednání o zvýšení dluhového stropu v USA a problémy Evropy jsou největší rizika, která ohrožují globální ekonomiku, myslí si šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Washington 6. ledna (ČTK) – Neúspěch jednání o zvýšení dluhového stropu v USA a problémy Evropy jsou největší rizika, která ohrožují globální ekonomiku, myslí si šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Tyto dva faktory mohou podle ní způsobit „velkou světovou hospodářskou krizi,“ informovala agentura Bloomberg.

Bez řešení dluhových problémů v USA a Evropě přijde globální krize „z důvodu velikosti těchto dvou ekonomik a jejich vztahů s ostatními zeměmi z pohledu obchodu a investic,“ řekla Lagardeová před novináři v hlavním městem Malawi Lilongwe.

Kongres sice schválil dohodu, která zabránila nárůstu daní pro většinu Američanů, demokraté a republikáni se však ještě musí dohodnout na zvýšení dluhového stropu, který je aktuálně na úrovni 16,4 bilionu USD (12,6 bilionu eur) a který byl podle ministerstva financí dosaženo 31. prosince. Díky mimořádným opatřením ministerstva bude mít vláda prostředky přibližně někdy do poloviny února, uvedla rozpočtová kancelář Kongresu.

Růst evropské ekonomiky se zpomalil a dluhová krize některých zemí eurozóny trvá už třetí rok. Problémy USA a Evropy budou mít podle Lagardeová negativní vliv na rozvíjející se ekonomiky včetně afrických zemí, které také ohrožují rizika spojená s nárůstem cen potravin.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.