Další úvěr Řecko zatím nedostane

Řecko je zděšené výsledkem jednání ministrů financí eurozóny, kteří se opět nedokázali shodnout, zda je možné Řecku poskytnout další část záchranného úvěru. Řecký premiér Antonis Samaras řekl, že v sázce není jen budoucnost Řecka, a vyzval eurozónu, aby další část úvěru uvolnila.

Řecko stále čeká na 31,5 miliardy eur, které mělo dostat již v červnu. Kvůli skluzu v plnění dohodnutých podmínek ale eurozóna uvolnění této transakce neustále odkládá. Řecko už mezitím schválilo další úspory a doufalo, že tentokrát peníze dostane.

Do jednání takzvané euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, se přitom vkládaly velké naděje. Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová kvůli úterní schůzce zkrátila cestu po Asii, aby se jí mohla v Bruselu zúčastnit.

„Naši partneři, včetně MMF, také musí dělat to, k čemu se zavázaly,“ upozornil Samaras, jehož citovala agentura Reuters. Premiér tak připomněl, že když Řecko svým věřitelům vyhovělo a schválilo další úspory, měly by se ke svým slibům přihlásit i věřitelé.

Samaras řekl, že v sázce je nyní stabilita celé eurozóny. Řecko si minulý týden muselo zajistit peníze na splátku dluhu mimořádnou vydáváním pokladničních poukázek a není jisté, zda by se mu podařilo zajistit si tak peníze i příště.

Před úterní schůzkou se na trzích spekulovalo, že Euroskupina rozhodne uvolnit Řecku až 44 miliard eur. Šlo by zřejmě o tři transakce najednou, tedy za druhý, třetí i čtvrté čtvrtletí. Bez těchto peněz Řecku hrozí reálné riziko státního bankrotu. Od druhé světové války by to bylo poprvé, co v Evropě některý stát zbankrotuje.

Ministři financí eurozóny odložili jednání o řeckém dluhu na pondělí 26. listopadu.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.