Brusel stupňuje tlak: Už žádné bankovní tajemství!

Lucemburský ministr financí začátkem dubna připustil reformu pravidel na ochranu bankovního tajemství tamních finančních ústavů. Tím, že přislíbil lepší dostupnost k informacím o klientech podezřelých z daňových úniků, se mezinárodní tlak přesunul na Rakousko.

Vídeň je rozhodnuta zachovat alespoň část ochrany údajů o klientech, které bez soudního příkazu nemohou být vydány cizím úřadem. Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault minulý týden na rovinu prohlásil, že rakouský bankovní model nebude moci ve své dosavadní podobě pokračovat. Rakouský ministr ekonomiky Reinhold Mitterlehner mu vzápětí kontroval tím, že trvá na zachování bankovního tajemství alespoň pro rakouské občany. Dvojité zacházení s klienty by však mohlo být v rozporu s rakouským ústavním právem.

Urputnost, s jakou vláda principy fungování rakouských bank prosazuje, svědčí o tom, nakolik bankovní tajemství přispívá k ekonomické prosperitě země. Politici tvrdí, že okleštění tajemství by znamenalo zpomalení růstu a ohrozilo by pracovní místa. Analytici si tím tak jistí nejsou.

Statistiky rakouské centrální banky hovoří o tom, že na konci února měli cizinci na kontech v Rakousku vklady v hodnotě 55,5 mld.. EUR, z toho občané EU 37,8 mld.. EUR, což je kolem 10% z celkových depozit rakouských bank. „Pravděpodobně by došlo k jistému odlivu peněz, pokud by se Rakousko zbavilo bankovního tajemství, ale nešlo by o tak velké částky, aby to poškodilo bankovní systém,“ cituje slova analytika Citi Stefana Nedialkova český server patří. Dopad na likviditu a ziskovost by podle něj byl zvládnutelný.

Ratingová agentura S & P vydala zprávu, podle níž je ziskovost rakouských bank příliš slabá na to, aby finanční ústavy vlastními zdroji zlepšily úroveň svého kapitálu, které stojí za nízkou za konkurenty v Evropské unii. Na druhé straně rakouský bankovní systém agentura hodnotí druhým nejvyšším stupněm spolehlivosti, podobně jako v Německu, Japonsku, Švédsku, Norsku či Finsku.

Po záchranných balíčcích pro jižní Evropu se nejen v Rakousku zvedla vlna odporu vůči unijním institucím, politici už odmítají Bruselu ustupovat. Není však pravděpodobné, že by si Rakousko dokázalo dosavadní systém bankovního tajemství udržet. Kromě tlaku z EU bude muset čelit i požadavkům amerických úřadů, které by rádi z Vídně automaticky dostávali údaje o kontech podezřelých amerických občanů. V opačném případě by mohly být zlobivé banky odstřiženy od amerického finančního trhu. Na podobnou dohodu o výměně informací s Američany již přistoupilo Švýcarsko. Pokud by se podařilo nalomit i Rakušanů, ti by museli stejnou výsadu nabídnout i partnerům z EU. Platná směrnice Evropské komise totiž zakazuje členským státům v daňových záležitostech zacházet s třetími zeměmi lépe než s jinými členskými státy EU. Evropský daňový komisař Algirdas Šemeta už Rakousko v tomto směru varoval.

Přísná pravidla pro výměnu informací o klientech bank platí od roku 1978 a jsou považovány za formu ochrany proti státní moci „Jde o emocionální, možná až iracionální záležitost. Obyčejní lidé stále podporují bankovní tajemství z důvodu touhy po soukromí. Pak o sobě na internetu prozradí vše. Nemluvě o tom, že i naše telefonické hovory či zdravotní záznamy jsou do určité míry snadno dostupné, „tvrdí profesor Christoph Urtz z univerzity v Salcburku.

Zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share

Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.