Británie stojí na prahu technologické bankovní revoluce

Vysoký představitel britské centrální banky tvrdí, že technologický pokrok transformuje trh finančních služeb v zemi.

Velká Británie pravděpodobně stojí před bankovní revolucí, protože technologie transformují obchod s úvěry a zmenšují dominanci bank. Řekl to v pondělí ředitel britské centrální banky pro finanční stabilitu Andy Haldane deníku Independent. „Kultura monobánk, kterou zde máme od počátku 90. let, je na ústupu. Jsme svědky vzniku mnohem diverzifikovanejšieho ekosystému. V něm vzkvétají nebankovní skupiny, které zprostředkovávají přímé úvěry a skupinovému, a pracují přímo se širší veřejností“,  prohlásil Haldane, který v příštím roce probere vedení britského bankovního dohledu.

Neexistuje důvod, proč by trh finančních služeb měl zůstat technologií nedotčený, myslí si Haldane. „Technologie změnila každé jiné průmyslové odvětví, proč ne finance? Není žádný důvod k tomu, aby se koncoví střadatelé a koncoví investoři nemohli propojit přímo“, tvrdí.

Zprostředkovatelé přímých (peer -to- peer) úvěrů propojují firmy, které potřebují finance, rovnou s investory, bez potřeby banky. Takzvaný skupinovému zas umožňuje financování prostřednictvím malých finančních částek od velkého množství investorů.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.