Argentinské supermarkety dočasně zmrazuje ceny

Na základě dohody s vládou supermarkety v Argentině do začátku dubna ponechají své ceny na úrovni z 1. února.

Zástupci supermarketů v Argentině souhlasili s požadavkem vlády, aby s účinností do začátku dubna zmrazily ceny na úrovni z 1. února tohoto roku. Příslušnou dohodu podepsal v pondělí ministr obchodu Guillermo Moreno se sdružením supermarketů, jehož členy jsou i zástupci velkých mezinárodních řetězců jako Walmart a Carrefour. Informoval o tom zpravodajský portál Argentina Independent. Společnosti, na které se vztahuje dohoda, reprezentují 70% argentinského trhu s potravinami a je možné, že zmrazení cen se připojí i další řetězce.

Dočasným zmrazením maloobchodních cen se argentinská vláda snaží čelit vysoké inflaci. Ta podle oficiálních údajů představuje zhruba 10%, pravděpodobně však bude mnohem vyšší. Vláda a supermarkety připouštějí, že o prodloužení zmrazení cen budou diskutovat před vypršením stávající dohody.

Zpráva o zmrazení cen přichází dva dny poté, co Mezinárodní měnový fond (MMF) kritizoval Argentinu za nespolehlivé statistiky inflace. Nový index spotřebitelských cen má země zavést v posledním čtvrtletí letošního roku. Argentina se v současnosti nachází uprostřed výročních mzdových vyjednávání, v rámci jejichž hlavní odborové svazy požadují zvýšení minimálních mezd o 25 až 30%.

zdroj openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.