Španělská vláda zpřísňuje dohled nad bankami

Španělská centrální banka připravuje reformu svého systému dohledu nad finančním systémem tak, aby byl v souladu s doporučeními Evropské unie, a vytvoří komisi pro dohled nad předtím neregistrovanými spořitelnami.

Plán je součástí plnění podmínek mezinárodní finanční pomoci ve výši více než 40 mld.. eur, které španělský bankovní systém dostal v roce 2012. Centrální banka v rámci něho vytvoří i skupinu, která by se měla zaměřit na boj proti praní špinavých peněz a finanční produkty, které banky prodávají svým zákazníkům, píše se v oficiálním prohlášení.

Další komise by se měla soustředit na tzv.. „špatnou banku“, kterou Madrid musel vytvořit jako podmínku pro získání balíčku finanční pomoci.

Mnoho malých španělských spořitelen, známých jako „cajas“, během uplynulé dekády realitního rozmachu schvalovala nadměrné množství úvěrů a lokální politici jejich používali k financování svých oblíbených projektů. Právě ztráty bank po prasknutí realitní bubliny donutili Španělsko požádat o mezinárodní finanční pomoc.

zdroj topky.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.