10 největších bank světa: Evropské se propadají, Čína ovládla žebříček

Čínská banka Industrial and Commercial Bank of China se poprvé ocitla na čele žebříčku 1000 největších bank světa, sestavovaného časopisem The Banker. Na druhém místě skončila stejně jako loni americká JP Morgan Chase & Co., Bronzovou příčku obsadil loňský vítěz Bank of America. Uvedla to britská BBC.

The Banker při sestavování žebříčku vychází z ukazatele kapitálu Tier 1. Ten je základním měřítkem finanční síly banky. Letošní žebříček se kromě dominance čínských bank vyznačuje také propadem bank v eurozóně. Téměř všech 25 bank s největšími ztrátami jsou banky z Evropy a šest z deseti najstratovejších je ze Španělska.

Celkový zisk 1000 největších bank se vrátil na úroveň před krizí, loni se před zdaněním zvýšil o 6,7 procenta. V předchozím roce naopak klesl o jedno procento. Podíl bank ze západní Evropy na celkovém zisku však klesl jen na 1,59 procenta, což je nejmenší údaj od 2008. Naopak podíl bank z Asie a Tichomoří stoupl na 56,7 procenta.

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) se loni podařilo posílit pozici díky navýšení kapitálu o 15 procent. Dařilo se však i dalším místním bankám. China Construction Bank (CCB), druhá největší banka v zemi, sesadila z páté pozice americkou Citigroup. V celkovém žebříčku 1000 největších bank jich je z Číny 96. Čtyři čínské banky se dostaly do první desítky.

Čtyři největší čínské banky, tedy ICBC, CCB, Bank of China a Agricultural Bank of China, také dominují žebříčku bank s největšími zisky. Zisk ICBC loni stoupl o 14 procent na 49,1 miliardy dolarů.

zdroj: openiazoch.zoznam.sk

Bookmark and Share
Doporučujeme

Komentáře uzavřeny.